Masadaki o rapor

Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Şener'in bugünkü (04.07.2022)''Masadaki o rapor'' başlıklı yazısı.

Türkiye açısından, sadece İsveç ve Finlandiya değil ABD başta tüm NATO ülkelerinin gündemine terör örgütleri PKK ile Suriye kolu PYD/YPG bağlantısını ve FETÖ’yü sokması bakımından diplomatik başarı olan Madrid’deki NATO Zirvesi’nde bir ayrıntı dikkatlerden kaçmadı.

PKK ile YPG ilişkisinin ortaya konduğu, FETÖ’nün adının geçirildiği Türkiye, İsveç, Finlandiya arasında imzalanan mutabakat öncesi yapılan dörtlü zirvede masanın üzerinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünde bir rapor duruyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı dörtlü görüşme masasında duran o rapor, “PKK/KCK Terör Örgütü’nün Suriye Kolu PKK/PYD” başlığını taşıyor.

TEM DAİRE BAŞKANLIĞI RAPORU

Geçen yıl Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı tarafından, Türkçe-İngilizce, Türkçe-Fransızca, Türkçe-Almanca ve Türkçe-Arapça olarak hazırlanan rapor Türkiye’deki 130 ülkenin büyükelçiliğine yollandı.

“PKK/KCK Terör Örgütü’nün Suriye Kolu:PYD-YPG” başlıklı rapor Türkiye’deki yabancı temsilciliklerin yanı sıra Dışişleri Bakanlığı üzerinden Türkiye’nin yurtdışında bulunan 580 dış temsilciliğine ulaştırıldı.

Yalnızca dörtlü zirvede değil, NATO üyesi tüm üye ülkelerin temsilcilerine dağıtılan o raporda PKK’nın kuruluşu, daha sonra çatı yapılanması, KCK ve Suriye’deki kolu PYD/YPG arasındaki bağlantılar belgeler ve fotoğraflarla anlatılıyor. Mahkeme kararları ile PKK’lıların verdiği ifadelere dayanarak, NATO ülkelerinin terör örgütü olarak görmediği PYD/YPG’nin PKK ile ilişkisi tek tek sıralanıyor.

ABD’NİN ARACI PKK/PYD

Raporun çarpıcı kısmı, NATO’da başı çeken Amerika Birleşik Devletleri’nin PKK ile Suriye kolu PYD’nin arasındaki bağlantıyı yine Amerikalı yetkililerin açıklamaları ve belgeleriyle ortaya koyması.

Madrid’de yapılan NATO toplantısına Türkiye kadar hazırlıklı hiçbir ülkenin gitmediği ortada. Türkiye’nin dağıttığı rapora tek itiraz eden olmadı. 110 sayfanın tamamı değerli bilgilerle dolu raporun en önemli kısımlarından birisi sonuç kısmı.

ABD’NİN İKİYÜZLÜLÜĞÜ ANLATILIYOR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'FETÖ mağduriyeti' siyasete, mücadele çıkara alet edilemez 10 Ağustos 2022 | 1.304 Okunma FETÖ temizliğindeki zafiyetin getirdiği sonuç: KPSS skandalı 08 Ağustos 2022 | 3.707 Okunma ÖSYM, KPSS ve FETÖ bağlantısı 05 Ağustos 2022 | 4.182 Okunma 15 Temmuz gecesi mavi binada ne oldu 03 Ağustos 2022 | 7.286 Okunma Devletin kılcal damarlarına sızan FETÖ, e-Nabız’a sızabilir mi? 29 Temmuz 2022 | 2.515 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar