‘Karşınızda dedelerinizin Türkiye’si yok’

Amerikan yönetimi bugün yapılacak görüşmelerde de bu konuyu masaya getirecek

NATO toplantıları kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden arasında bugün bir görüşme gerçekleşmesi bekleniyor. Amerika kaynaklı olarak ülke arasında birçok sorun bulunuyor.

Amerika’nın terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği destek, Fetullahçı Terör Örgütü yönetimini topraklarında barındırması, Türkiye’nin kendi savunması için Rusya’dan S-400 alması sonrası aldığı yaptırım kararları başta olmak üzere çıkardığı birçok sorun masada duruyor.

DARBENİN ARKASINDAKİ AMERİKA

15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişimi sırasında ABD başkan yardımcısı olan Biden, bu kez ABD Başkanı sıfatıyla, Erdoğan ile karşı karşıya. Türkiye, 15 Temmuz’un arkasında Amerikan yönetiminin olduğuna emin ve bunu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamasıyla da tüm dünyaya duyurdu.

Biden’ın Türkiye’ye karşı düşünceleri ve tutumu da sır değil. Henüz başkanlık seçim sürecinde, izleyeceği yolu şöyle anlatmıştı:

“Şu an ona (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi, bir yol haritamız olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tunus’ta da demokrasiyi savunurken 15 Temmuz’u koruyabilecek miyiz? 28 Temmuz 2021 | 1.227 Okunma ABD emperyalizmi terör ve Abdi İpekçi 26 Temmuz 2021 | 2.164 Okunma ‘Gazetecilerin’ karartmaya çalıştığı gazeteci cinayeti 23 Temmuz 2021 | 776 Okunma Pensilvanya’dan Akıncı Üssü’ne Adil Öksüz 21 Temmuz 2021 | 2.918 Okunma CHP’yi parmağında oynatan MİT imamı FETÖ’cü 19 Temmuz 2021 | 8.432 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar