Karar masadan çıkacak, aday değil

Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Şener'in bugünkü (14.09.2022)''Karar masadan çıkacak, aday değil'' başlıklı yazısı.

2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına 6’lı masanın adayı olarak kimin çıkacağı tam bir muamma.

6’lı masanın adayının kim olacağı konusunda herkes konuşuyor. Hatta 6’lı masa üyesi olan parti liderleri de konuşuyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu , Mansur Yavaş malum, Ali Babacan kendisinin aday olabileceğini söyledi, hatta Temel Karamollaoğlu Abdullah Gül’ün adını bile gündeme getirdi.

Ama 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayının kim olacağının konuşulmadığı tek yer 6’lı masa.

KILIÇDAROĞLU ‘HAZIRIM’ DEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 5 Eylül günü Fox Tv’de Çalar Saat programında İlker Karagöz’ün sorularını yanıtlarken, önce, “Oturacağız, ben verdiğim sözü tutan bir insanım. Altı lider oturur, belirler, açıklarız. Hep birlikte destek veririz” dedi, sonra da “Altılı masa ismim üzerinde uzlaşırsa hazırım” sözleriyle adaylığını ilan etti.

Tam bir hafta sonra yine aynı programa bu kez 6’lı masanın ortağı İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener çıktı.

Kılıçdaroğlu’nun “Onaylarlarsa ben hazırım” açıklamasına karşılık, “O hazırsa 6’lı masadaki liderler ne düşünür bilmem ama ben kendi adıma desteklerim” demek yerine, “Adı geçen hiçbir adaya yönelik, Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, hiçbir adayla ilgili ön yargımız yoktur” dedi.

“Adı geçen adaylar” vurgusu önemli.

Ama sunucu Karagöz, Akşener’e çok net bir soru sordu: “... Sizce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kazanacak bir aday mıdır kriterlerinizde?”

Akşener, tek nefeste “Elbette destekleriz” diyemedi.

AKŞENER: ‘HERKES HAZIR’

Söyledikleri kelimesi kelimesine şöyle:

M. Akşener: Ama yani bu şimdi çok eeee iyi bir soru olmadı. Tekrar söylüyorum, ben henüz bilmiyorum. Samimiyetle söylüyorum, gerçekten bilmiyorum. Çok dürüst bir şekilde...

İ. Karagöz: ‘Çünkü kendisi hazırım’ dedi.

M. Akşener: Ya herkes hazır, yani cumhurbaşkanlığı çok önemli bir makam. Herkes hazır, orada bir sorun yok.

İ. Karagöz: Bir tek o masada siz başbakanlığı istiyorsunuz...

M. Akşener: Ben hariç herkes hazır. Şimdi söylemeye çalıştığım şey şu; gerçekten biz bunu doğru doğru, düzgün düzgün, dürüst dürüst konuşacağız, paylaşacağız. Kemal Bey’leyse Kemal Bey’le, başka biriyleyse başka biriyle olmak durumunda. Ama tehlikeye atamayız. 2018’deki heyecanı, telaşı yapmamamız gerekir. Akıllı, mantıklı, sağduyulu ve sakin olmamız lazım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gazeteci dediğin hükümlü terörist, sen de bir yalancısın Özgür Özel 28 Eylül 2022 | 1.891 Okunma FETÖ’cü memurlardan KPSS itirafları(1): Çalıntı soruları, abdest aldırarak Kuran’a el bastırıp şeref üzerine yemin ettirerek verdiler 26 Eylül 2022 | 4.234 Okunma Bir mankurtlaşmış FETÖ’cü hikâyesi: ‘Hocamız o kadar temiz ki CIA referans veriyor’ 21 Eylül 2022 | 4.347 Okunma ABD Başkanı’nın evini basan FBI, 27 suçtan 7 kez iadesi istenen FETÖ elebaşının kapısını bile çalmıyor 19 Eylül 2022 | 1.715 Okunma ‘Abi’ dedikleri icazetli sapık çıktı 16 Eylül 2022 | 11.254 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar