Ergenekon sanığı Kral Şuppiluliuma

POSTA gazetesi ekibi olarak kısa süren Hatay gezisinde hak ettiği kadar zaman ayıramadığımız yerlerden birisi ‘Hatay Arkeoloji Müzesi’ oldu. Toprağın altından çıkarılan binlerce eser müzede...

POSTA gazetesi ekibi olarak kısa süren Hatay gezisinde hak ettiği kadar zaman ayıramadığımız yerlerden birisi ‘Hatay Arkeoloji Müzesi’ oldu. Toprağın altından çıkarılan binlerce eser müzede keşfedilmeyi bekliyor.

Müzede karşımıza 1.5 metre uzunluğunda, 1.5 ton ağırlığında bir heykel çıktı.

İnanılmazdı, yıllardır adını duyduğum Hitit Kralı Şuppiluliuma, çakmak çakmak gözleriyle karşımdaydı.

DAVA ARKADAŞIM

Kral Şuppiluliuma ile 2009’a dayanan çok özel bir ‘hukukumuz’ vardır. 2011’de tutuklandığım Ergenekon operasyonunda deliller arasında telefon dinleme kayıtları da yer alıyordu. Bir nevi dava arkadaşım yani!

Dava dosyama giren o kayıtlardan birisi de gazeteci Musa Ağacık ile yaptığım telefon görüşmesiydi.

Musa Ağacık bir gün telefonla beni aramış. Sekreter arkadaşımız, “Kim arıyor diyelim?” diye sormuş. Musa Ağacık da, "Hitit ülkesi Hattuşaş'tan Nedim yoldaşımın mücadelesine gönülden selam, Şuppiluliuma'nın torunu Musaluliuma dersiniz" demiş.

Nedim Şener, Kral Şuppiluliuma heykelinin yanında.

ADI DOSYADA

Böylece 3 bin 500 yıl önce yaşamış Hitit Kralı Şuppiluliuma'nın adının geçtiği telefon konuşması da deliller arasına girer. Musa Ağacık'ın ne kadar esprili olduğundan habersiz polisler Şuppiluliuma'nın 3 bin 500 yıl önce yaşadığını nereden bilsin!

FETÖ üyesi polisler kimbilir Şuppiluliuma'nın kim olduğunu araştırmak için neler yapmışlardır.

O gün bugündür ne zaman ismini duysam bu yaşadığım trajikomik olayı hatırlarım.

O yüzden müzede Şuppiluliuma'nın heykeli beni çok şaşırttı. Kral Şuppiluliuma'nın heykeli ve olağanüstü mozaik koleksiyonu Hatay'ın bence kıymeti bilinmemiş bir hazinesi. Dünyada benzeri bulunmayan eserler için ziyarete açık alanları ve depolarıyla 35 bin metrekare alana sahip müze, Hatay'ın turizm merkezi olması için yeter de artar bile.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ByLock’ta FETÖ’nün ‘Karşı cepheyi nasıl karıştırırız’ mesajı 22 Mayıs 2020 | 4.435 Okunma Meydan FETÖ’ye kalmayacak 20 Mayıs 2020 | 7.134 Okunma O karara dair 18 Mayıs 2020 | 4.588 Okunma FETÖ tasfiye mi ediliyor, tasfiye mi ediyor? 15 Mayıs 2020 | 6.622 Okunma Organize aptallık 13 Mayıs 2020 | 5.471 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar