Demirtaş’ın ‘terörist Öcalan’lı ‘uzaktan açılım süreci’

Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Şener'in bugünkü (12.09.2022)''Demirtaş’ın ‘terörist Öcalan’lı ‘uzaktan açılım süreci’'' başlıklı yazısı.

“... HDP’nin başarısı ki Sayın Öcalan’ın çok önemsediği bir projedir. Kendisinin özellikle son 20 yılını adadığı bir projedir.”

“Biz PKK’yı silahlı halk hareketi olarak tanımlıyoruz. 1990’dan bu yana kurulmuş hiçbir partimiz PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamadı” diyen Selahattin Demirtaş, son yazısında,

“Tekrar belirtelim, kesişen sosyolojiye rağmen HDP, PKK’nin uzantısı ya da siyasi kolu değildir” diyerek yalan söylemiş.

Her ağzını açtığında önüne gelene ahlak dersi veren bu sahtekâr tutuma, yine bir HDP milletvekili olan Erol Katırcıoğlu’nun PKK-HDP ilişkisini özetlediği şu itirafı yeterli olur sanırım:

“Bir annenin, bir babanın çocuğuyla arasına mesafeyi nasıl koyarız biz? PKK uzaydan gelen insanlar tarafından oluşturulmuş bir yapı değil. Buralı insanlar. Çoğu bizim seçmenlerimizin çocukları. ‘Aranıza mesafe koyun’, ya neyin arasına mesafe koyacağız. Bir annenin, bir babanın çocuğuyla arasına mesafeyi nasıl koyarız biz?”

TÜRKİYE AÇILIMI MASALI

Demirtaş kısa süre önce de “Eğer diğer muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye açılımı yapmak zorundayız” demişti.

Kimilerinin kulağına hoş geliyor. Hele, seçimlerde HDP’nin yönlendireceği oylarla iktidar olacaklarını planlayanların ağzını sulandırıyor.

Ama geçen hafta basına yansıyan sözleri tuhaf bir etki yarattı. Tam CHP’li Gürsel Tekin’in, “HDP’ye de bakanlık verilebilir” açıklaması ve İYİ Partili yöneticilerin tepki gösterdiği bir ortamda, Demirtaş yargılandığı mahkemedeki ifadesinde şunları söyledi: “Çözmek için birilerinin cesaretli davranması gerekir. Özgürlüğünden feragat etmesi gerekecek. Korkak ve kaypak siyasetçilerle bu iş yürümez. Bize fedai siyasetçiler lazım. Terörist yaftası yemeyi göze almanız lazım. Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir.”

HDP’nin sosyal medya hesaplarından da paylaşılan haber kısa süre sonra hem haberi yazan internet sitelerinden hem de HDP’nin hesaplarından silindi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dokunulmazlığın arkasına saklanmak yok yalancı Özgür 30 Eylül 2022 | 2.902 Okunma Gazeteci dediğin hükümlü terörist, sen de bir yalancısın Özgür Özel 28 Eylül 2022 | 4.499 Okunma FETÖ’cü memurlardan KPSS itirafları(1): Çalıntı soruları, abdest aldırarak Kuran’a el bastırıp şeref üzerine yemin ettirerek verdiler 26 Eylül 2022 | 4.269 Okunma Bir mankurtlaşmış FETÖ’cü hikâyesi: ‘Hocamız o kadar temiz ki CIA referans veriyor’ 21 Eylül 2022 | 4.352 Okunma ABD Başkanı’nın evini basan FBI, 27 suçtan 7 kez iadesi istenen FETÖ elebaşının kapısını bile çalmıyor 19 Eylül 2022 | 1.717 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar