Zehir zıkkım!

Kimse yoğurdum ekşi demez. Bu atasözümüzün bize anlatmak istediği “kendini ve etrafını övenleri” tedbirli, indirimli dinle… Ben atalarımın sözüne uyarım ama daha işe yeni...

Kimse yoğurdum ekşi demez. Bu atasözümüzün bize anlatmak istediği “kendini ve etrafını övenleri” tedbirli, indirimli dinle… Ben atalarımın sözüne uyarım ama daha işe yeni başlamış birinden şüphe etmek istemiyorum. Zaten Cumhurbaşkanı, Azerbaycan’dan dönerken uçakta gazetecilere “Hepsi işinin ehli dürüst insanlar” dedi.
Söz mermidir.
Ağızdan çıkar.
Geri girmez.
Söz, yardımcılığına (yani bugünün başbakanı) getirdiği Fuat Oktay Bey’in “görevlerini kusursuz yapan- ABD’de önemli yerlerde çalışmış- devlet yönetiminde başarılı biri olduğunu” söylüyor, inanmak durumundayız. Dün bu yazıyı yazarken Türk Telekom’un sitesine girip baktım. Siz de bakıp görebilirsiniz. Muhammed Harriri Yönetim Kurulu Başkanı olarak görülüyor. Harriri isminin hemen altında ikinci olarak Fuat Oktay Bey’in adı var ve Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi diye yazılmış.
Niçin bağımsız?
Kimden bağımsız?
Türk Telekom’u satın alan Lübnanlı Harriri’den bağımsız olsun, şirket kötü yönetiliyorsa, kârlılıktan zarara dönüyorsa, bankalardan aldığı kredileri iyi kullanamıyorsa, şirketin içini boşaltıyorsa, kârı-kazancı hızlı bir şekilde Lübnan’a aktarıyorsa uyarsın, müdahale etsin, milli servet Türk Telekom’u göz göre göre soydurmasın.
Bunun için bağımsız.

* * *

Peki ne oldu?
Zehir zıkkım öykü oldu.
Türk Telekom kârlıydı.
Altın değerinde şirketti.
2005 yılı kârı:
2.5 milyar TL olmuştu.
Tek kuruş borcu yoktu.
Lübnanlı, yönetimi aldı.
Türk Telekom’u inek yaptı.
Kârını sağmaya başladı.
2006 yılında sağdı.
2007 yılında sağdı.
2008 yılında sağdı.
2013 yılına kadar sağdı.
Türk Telekom’un bu yıllar arasında dağıttığı 11.4 milyar dolar kârının 6.3 milyar doları yüzde 55’in sahibi Lübnan Başbakanı da olan Saad Hariri’nin kasasına gitti.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Soğan ağacı! 17 Şubat 2019 | 34 Okunma İçmeden kör kütük sarhoş oldu! 16 Şubat 2019 | 4.683 Okunma Tek Adamlı! Çok kuyruklu! 15 Şubat 2019 | 2.495 Okunma Soru: 1 ve Soru: 2 14 Şubat 2019 | 295 Okunma Öğrenilmiş çaresizlik! 13 Şubat 2019 | 354 Okunma
TÜM YAZILARI