Valiyi titretti! Bakan Nebati’yi tokatlar!

Sözcü Gazetesi Yazarı Necati Doğru'nun bugünkü (29.01.2022)'' Valiyi titretti! Bakan Nebati’yi tokatlar!'' başlıklı yazısı.

EY milletim, evet sizi “geçim darlığı içine” ben düşürdüm. Bugün sizi “geçim darlığından kurtaracak olan bir güçlü lidere” ihtiyaç var. İşte o güçlü lider yine benim. Kararı ben verdim; sandık önünüze 14 Mayıs günü gelecek.

Yeni lider aramayın.

Bulamazsınız.

Onlar çok çapsız.

Tek güçlü lider benim.

Ülkeyi ben batırdım.

Yine ben çıkartırım.

Güçlü lider, kendini komutan paşalara alkışlatan ve valiyi diliyle titreten liderdir. Vali, korkudan diyeceğini unuttu. Yolun kaç kilometresinin bozuk olduğunu söyleyemedi.

Kekeledi.

Ayağa kalktı.

Ceketini ilikledi.

“Sögüt- Bozüyük yolu 26 kilometre efendim…” dedi. Al mikrofonu eline “ben sana yolun uzunluğunu sormuyorum… Yolun kaç kilometresi bozuk…” onu soruyorum.

Valinin dili tutuldu.

Damağı kurudu.


Ön sırada Vali'nin yanında oturan yolların yapımı ile bakımından sorumlu bakan anında ayağa kalktı. Kalkarken ilk refleks; o da hemen ceketinin önünü ilikledi ve “yolun bozuk olan 3 kilometresi 24 saat içinde onarılacak efendim…” diyebildi.

İşte güçlü lider!

Valiyi diliyle titretir.

Ayakta bakan bekletir.

Anadolu'nun siyasal kültürü böyle: Bu toplum padişahlık dönemlerinden beri hep güçlü liderin peşinden gitti.

Güçlü lider sevdi.

Etrafında birleşti.

Bugün toplum dara düştü, sıkıntıya battı, umutsuzluğa gömüldü. Yeni bir güçlü lider arıyor. 2021 yılının Kasım ayında 8 TL olan 1 Doları, 24 saat içinde 18 TL'ye fırlatarak yıllık enflasyonun yüzde 180'e kadar çıldırmasına yol açtı. İşte bu yolu döşeyerek halkı “yandım anam umutsuzluğuna gömen” güçlü lider ne yapıp edecek, kendini olduğundan daha güçlü gösterecek ki, oylarını artırabilirsin. 14 Mayıs gecesi sandıktan çıkması beklenen 54 milyon geçerli oyun en azından 27 milyonunu alabilsin.

14 Mayıs seçim gününe yaklaştıkça ve anketlerde oy oranları yüzde 50'yi geçmeyecek sonuçlara gelip kilitlenirken; “güçlü liderliği” hatırlatacak sahneler görebilir, yaşayabilir, “bu da oldu…Allah sonumuzu hayır etsin…” diye şaşıp kalabiliriz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Lokman’ın kavunu: Bana biraz izin! 31 Mayıs 2024 | 1.373 Okunma Filistin ve Allah! 29 Mayıs 2024 | 1.630 Okunma Yabancılar oynadı! Cimbom berabere! 01 Aralık 2023 | 178 Okunma Tüküreyim o futbolcunun dolarına! 29 Kasım 2023 | 443 Okunma Gitti gitti nereye gitti! 27 Kasım 2023 | 246 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar