Sahada ne varsa parada da o oldu!

Bunu da gördük. Sahada ne varsa… Parada da o oldu! Milli para yenildi. Dolar, lirayı ezdi. Liraya güven dibe indi. Dolara sığınma tavan yaptı. “En milli biziz, en vatanseverler bizleriz, biz beka için...

Bunu da gördük.
Sahada ne varsa…
Parada da o oldu!
Milli para yenildi.
Dolar, lirayı ezdi.
Liraya güven dibe indi.
Dolara sığınma tavan yaptı.
“En milli biziz, en vatanseverler bizleriz, biz beka için varız…” cümleleri iktidar siyasetçisinin ağzında kuru laf ve seçmeni avlama yalanı olarak kaldı. Türk Lirası’na güven en dibe indi. Türk Lirası biriktirme aracı olmaktan çıktı. Türkiye’de biriktirme aracı Amerikan Doları oldu.

★★★

Çok acı bir tablo!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın verilerine göre, Türk vatandaşları son 5 aydır “Dolar- Euro- sterlin”e yöneldiler. Birikimlerini Türk Lirası’ndan çekip “dolara- dövize” yatırıyorlar. Çünkü liraya güvenmiyorlar. Liranın enflasyon karşısında eridiğini, erimeye devam edeceğini buna karşılık dolar ve diğer dövizlerin enflasyon karşısında “eğilmeyip-dik duracağını” düşünüyorlar.
Ekimde arttı.
Kasımda arttı.
Aralıkta arttı.
Ocakta arttı.
Şubatta da arttı.
Şubat ayının son haftasında Türk vatandaşlarının “bankalardaki döviz hesaplarının büyüklüğü” Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı.
171 milyar dolar oldu.

★★★

Türk vatandaşları içinde “kazandığının bir bölümünü biriktirebilecek durumda olanlar” Türk Lirası’na bankların verdiği yüksek faize rağmen, birikimlerini “Lirada değil dolarda tutmayı” seçtiler. Dolara güven eskiden beri vardı ama son beş aydır hızlandı.
Vatandaşlar.
Şirketler.
Aileler.
Kurumlar.
TL’ye güvenmez oldular.
Dolarizasyon tavan yaptı.
Türk ekonomisi “doları milli para gibi görme” zilletine düşürülmüş oldu. Türkiye ekonomisini yöneten, yön veren kadrolar “ülkenin milli parasına ülke vatandaşlarının güvenini” sağlayacak bir başarı gösteremediler. Türkiye bu noktaya geldi. Milliyetçilik, vatanseverlik, bekayı düşünmek seçim lafı olarak kaldı.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kayıtlara geçsin! 20 Mayıs 2019 | 387 Okunma Bugün 19 Mayıs! Umuttan esiyor yine aynı rüzgar! 19 Mayıs 2019 | 49 Okunma Babayiğit’e kızma Kendine ayna tut! 18 Mayıs 2019 | 350 Okunma Seni paraya boğarız! 17 Mayıs 2019 | 710 Okunma Kefen parası! 16 Mayıs 2019 | 341 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar