İktidar cenahından iç sancı belirtileri!

Cenah, asılı kuş kanadı demek. Kol, pazı, ordunun merkeze göre iki yanından her biri anlamında da kullanılıyor. İktidar safı. İslami kesim. Muhafazakar camia. Bunlara da “Cenah” demek uygun düşer....

Cenah, asılı kuş kanadı demek. Kol, pazı, ordunun merkeze göre iki yanından her biri anlamında da kullanılıyor.
İktidar safı.
İslami kesim.
Muhafazakar camia.
Bunlara da “Cenah” demek uygun düşer. Tanırsınız, bilinen, şöhreti olan bir yazardır. Ahlak üzerine konuşmalar yapar. “Ümmetin Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu konferanslara katılır. Türkiye’nin İslam Dünyası’ndaki yeri üzerine söyleşilere çıkar. Ramazan ayı etkinliklerinde iktidarın büyükşehir belediyelerinin düzenlediği toplantılara AKP milletvekilleri, bakanlar ile birlikte konuşmacı olur. Bilgi derinliği olan biridir, “Allah’a bağlılık” üzerine görüşlerini açıklar. Güncel her konuda söyleyecek sözü vardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündem yaratan herhangi bir tavrı konusunda onun safında durmaya çalışarak görüşlerini söyler. “Barış Süreci” sırasında da Akil Adamlar Heyeti içinde yer aldı. Milli Gazete’de günlük gazete yazısı yazmaya başladı. İktidar safını tutan hemen hemen bütün gazetelerde yazarlık, bütün TV kanallarında yorumculuk yaptı. Şimdi Karar Gazetesi’nde yazmaya başladı. “İktidar cenahının nabzı nasıl atıyor” diye bilmek istediğim zaman ben de yazılarını okurum.

★★★

Ahmet Taşgetiren Cuma günü “Bizim cenahtan sakınılmış eleştiriler” başlıklı bir yazı yazdı. Yazısında iktidarı tutan, ona geçmiş seçimlerde oylarını veren önemli bir kesimin ayaküstü konuşmalarında, ev sohbetlerinde “tedirginlikler” sergilemeye, söylemeye, dillendirmeye başladığını yazdı.
Tedirginlikleri şöyle sıraladı:
“- Yolsuzluklar.
– Kısa yoldan zenginleşmeler.
– Katakulliler.
– Adli alanda farklı kumpaslar.
– Kibir dili.
– Aile alanında savurulmalar.
– Ekonomideki çarpıklıklar.
– Keyfi yönetim tarzı.
– Kamplaşma…”
Ve yazısına şu tespiti ilave etti: “Bizim Cenah farkları değerlendirmeye ‘belediye köşklerine’ girilebiliyor olmasından başlayıp, devlet imkanlarından yararlanabiliyor olmasına kadar devam etmesi ‘insan ve fayda’ ekseninde görmezden gelinmeyecek bir durum…. Şu an bizim cenah bir iç sancı yaşıyor…”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara: Yavaş yavaş! İstanbul: Usul usul! 23 Mart 2019 | 444 Okunma Annenin feryadı! 22 Mart 2019 | 352 Okunma Bedelini öder! 21 Mart 2019 | 398 Okunma 1 olay! 3 bakış! 20 Mart 2019 | 264 Okunma Korkma Türkiye! 18 Mart 2019 | 711 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar