Eşek sütü! Varlık Fonu! Ve beka!  

Dünyanın en zalim dış faiz sömürüsü altına giren ülke Türkiye oldu. Londra, Paris, New York, Tokyo, Katar, MAN adaları… Aklınıza hangi “sıcak para öbeklerinin çöreklendiği...

Dünyanın en zalim dış faiz sömürüsü altına giren ülke Türkiye oldu. Londra, Paris, New York, Tokyo, Katar, MAN adaları… Aklınıza hangi “sıcak para öbeklerinin çöreklendiği merkez” gelirse gelsin hepsine dolar üzerinden en yüksek faizi Türkiye veriyor. Geçen yıl dolar üzerinden yüzde 3.5- 4 ile borçlanıyorduk, bu yıl yüzde 7-8 faiz ödüyoruz. Sıcak para yine de Türkiye’ye yeterli hızla gelmedi, gelmiyor.
Son 8 aya bakın.
17 milyar dolar gelmiş.
Bu miktar kesmiyor.
Delik büyük.
Yama küçük.
Açık kapanmıyor.

★★★

Delik kapanacak ki, doların yukarı gidiş eğilimi durdurulsun. Ekonomi daraldı, büzüldü, küçüldü, yeniden büyüme başlasın. İşsize iş açılsın, batakta kıvranan sektörler yeniden canlansın. Enflasyon şişti, kabardı, alev oldu; sıcak para yeteri kadar gelsin ki, enflasyonun ateşini söndürmek için “dış kaynak itfaiye” görevi yapsın. İşçi, memur, emekli, aile geçindiren, üniversitede okuyan, esnaf, tüccar, iş adamı, bankacı önünü görebilsin. Mevcut iktidar, bakanlar, ekonomi kurmayları, çok bilgililer, engin tecrübeleri var, dünyayı ve Türkiye’yi çok iyi okuyor olsalardı; ülkemiz bu “zalim sıcak paraya muhtaç duruma” düşmez yüksek dış sömürü batağına saplanmazdı.
Para bolken.
Bol bol borçlandık.
Geri ödeme saati geldi.
Sıcak para gelmiyor!
Gel sıcak para gel!
Bekamız ona vidalı!

★★★

Bu yüzden olsa gerek “sıcak paraya gel gel…” çekebilmek için akla yine “elde kalmış son gümüşleri satmak” geldi. Son gümüşleri de satalım, dış para bulalım. Büyümeye yeniden geçip, enflasyonu yeniden aşağıya çekerek “işte toparlanmaya başladık” diye başarı öyküsü (!) yazalım.
Eldeki gümüşler:
Varlık Fonu’nda toplandı. Üç gün önce yeni düzenleme yapıldı ve “Türkiye Varlık Fonu” içinde yer alan elde kalmış son devlet şirketleri, dünya alıcılarına satışa açıldı. Varlık Fonu içinde yer alan devlet şirketleri üzerinden sıcak para öbeklerine yeniden gel gel yapıldı.
Bekliyoruz ne olacak?
Yeni bir yol bulunacak.
Varlık Fonu cazip kılınacak ki, sıcak para yeniden bol miktarda Türkiye’ye aksın ve ülkeyi yediği patatesi bile üretemeyip, dışardan alan durumuna düşürenler; “İşte bakın Katar’dan 3 milyar dolar gelmişti. 12 milyar dolar daha geliyor…” diye başarı öyküsü yazdırabilsinler.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
1 olay! 3 bakış! 20 Mart 2019 | 258 Okunma Korkma Türkiye! 18 Mart 2019 | 677 Okunma Sahada ne varsa parada da o oldu! 17 Mart 2019 | 187 Okunma Eşek sütü! Varlık Fonu! Ve beka!   16 Mart 2019 | 362 Okunma Tank Palet işçisinin sesine yasak kondu! 15 Mart 2019 | 198 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar