3 Y ile 3 Ç Saray’da buluşuyor!

Hayat böyle getirdi. Bugün Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda “3 Y ile 3 Ç’nin buluşması” var. Göreceğiz. Ağızlar ne konuşacak? Vücut dili ne anlatacak? Buluşma...

Hayat böyle getirdi. Bugün Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda “3 Y ile 3 Ç’nin buluşması” var.
Göreceğiz.
Ağızlar ne konuşacak?
Vücut dili ne anlatacak?
Buluşma belleklerde iz bırakan bir tablo olacak. 30 büyükşehrin belediye başkanı içinde bir yanda “3 Y sözü vererek” gelen fakat sonları “2 Ç’ye dönüşen” belediye başkanları ile “3 Ç sözü veren” yeni seçilen belediye başkanları birlikte aynı masa etrafında olacaklar.
Yolsuzluk.
Yoksulluk.
Yasaklar.
“3 Y” bunlardı.
25 yılın sonunda; “3 Y’nin hiçbiri gerçek olmadı; yolsuzluk devam ediyor, yoksulluk ikiye katlandı, yasaklar tavan yaptı. Halkın belleğinde ve dilinde “3 Y’nin 2 Ç’ye dönüşmesi” kaldı.
2 Ç:
Çalıyorlar.
Ama Çalışıyorlar.

★★★

Biliyorum “çalıyorlar” diye yazmak kırıcı bir tanımla sayılır ama bu tanımlamayı bulup söyleyen ben değilim. Halk buldu ve “yiye yiye belediye” modelini 25 yıl boyunca kesintisiz desteklemenin dayanağını “çalıyorlar ama çalışıyorlar”
deyimini üreterek verdi.
Şimdi “israf” deniliyor.
Makam aracı saltanatı.
Yapılan saraylar.
VIP uçak filoları.
Yüksek bedelle kiralanan kamu binaları. Parti büyüklerinin çocuklarının yönetiminde olduğu vakıflara aktarılan kaynaklar. İhalelerden partili zengin yaratmalar. Ve sonunda ülkeyi sarsan derin ekonomik kriz, büyük bütçe açığı, alev olmuş işsizlik… Dün de gündemde şu 2 haber vardı: 1- AKP’li Belediye Başkanı, trafiğe açık, halkın kullandığı sokağı kendi aile şirketine sattı. 2- İller Bankası’na 699 milyon TL borcu olan AKP’li belediye, 1 milyon TL ödeyip anket yaptırdı.
Yiye yiye belediye!
Bu model iflas etti.
Bu modelin iflas ettiğinin göstergesi olarak; son yerel seçimlerde 11 büyük kentte sandıktan CHP’li belediye başkanları açık ara farkla kazanarak çıktı.

★★★

Gidenler!
Yediler, gittiler!
Gelenler!
Karakter gösterecekler.
Çalmıyorlar.
Çaldırmıyorlar.
Çalışıyorlar.
İzin verirseniz ben adını “3 Ç dönemi” koyuyorum ve sadece CHP belediyelerine oy verenler değil vermeyenlerin de “Çalmıyor- Çaldırmıyor- Çalışıyor” tablosunu görmeyi arzu ettiklerini adım kadar net biliyorum.
Umutlanmak istiyoruz.
Bizim ülkemizde de halkın “siyasetin geçinme, zenginleşme, yakın yandaş kayırma aracı olmaktan çıkmasını” istediğini ve bunun için de muhalefet partisi CHP’ye altın fırsat verdiğini görüyoruz. Yeni ve eski seçilen tüm CHP’li belediye başkanlarının lüks makam araçlarından inmelerini bu yüzden bekliyoruz. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da son seçimlerde halkın verdiği “mesajı” almış olmalı ki; Anıtkabir Özel Defteri’ne “100. yılda karşınıza Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmış kadrolar olarak çıkacağız” diye yazdı.
Yani:
Çalmayacağız.
Çaldırmayacağız.
Çalışacağız.
Demokrasiyle taçlandıracağız.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sarayı hastane yapacaktınız! 01 Nisan 2020 | 2.318 Okunma Maskeli ihale! Maskesiz kovma! 30 Mart 2020 | 2.978 Okunma Doktora kadar! 29 Mart 2020 | 400 Okunma Evden referandum! 28 Mart 2020 | 2.491 Okunma Hesap lütfen! 27 Mart 2020 | 2.564 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar