ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Türk hukuku kapitülasyona girdi!

Necati Doğru
Necati Doğru Sözcü Gazetesi
19 Mart 2018 | 560

Başlık biraz zor anlaşılabilir. Daha açık yazayım: Ülkemizin hukuku, adaleti, alt mahkemeleri, üst mahkemeleri, savcıları, hakimleri, “kapitülasyon yönetime” razı oldular. Onur zedeleyici bir hukuk tablosu yaşandı.
İnsanımız kör edilmiş.
Görmedi.
Sağır edilmiş.
Duymadı.
Algısı esir alınmış.
İlgilenmedi.
Kapitülasyon, baş eğmek, teslim an­laşması yapmak demektir. Türkiye huku­ku, “baş eğen, teslim olan” durumuna düşürüldü.
Uyanın!
Avrupa istedi.
O zaman hukuk işledi.
Avrupa istemeseydi.
Hukuk işlemeyecekti.
Uyanın!
Felaketimiz geldi.

* * *

Hukuk şöyle baş eğdi:
Birçoğunuz onları gazetelerindeki yazılarından TV’lerindeki konuşmaların­dan tanırsınız. Orduya “kumpas dava­ları” denilen Ergenekon ve Balyoz adlı “pusu mahkemeleri” kurulduğunda bu yazarlar; haksız yere pek çok insanın hayatını karartan bu mahkemeleri, onların savcılarını, izledikleri sorgulama, yargılama yolunu desteklediler, alkışladılar. Bunlar o dönem iktidarla birlikte olan Fetullah’ın gazete ve TV’lerinde yazı yazıp, program yapıyorlardı. “Yetmez ama evet” diye­rek iktidarı da destekliyorlardı.
15 Temmuz lanet girişimi oldu.
30 Temmuz’da tutuklandılar.
FETÖ üyesi ve darbecilikten yargı­lanacaklardı. Bunlardan biri de Şahin Alpay’dı. Mahkemeye itiraz etti. Ben FETÖ’cü, darbeci değilim, sadece yazı yaz­dım, TV’de konuştum bunlar beni darbeci yapmaz dedi. Yüksek yargı olan Anayasa Mahkemesi (AYM)’ne de “bireysel baş­vuru hakkını” kullanarak itirazını iletti. Anayasa Mahkemesi, “bireysel başvu­ru temel hak ve özgürlüklerle bağlı olduğu için” hemen inceleyip, çok kısa zamanda karar vermesi gerekir ki, ger­çekten tutuklu yargılanan kişi “itirazında haklıysa” boş yere hapiste kalmasın, tutuksuz yargılansın, adalet zedelenmesin.
Fakat ne oldu?
Anayasa Mahkemesi ancak 1 yıl 4 ay sonra “yazarın yazı ve konuşmalar dışında suç işlediğine dair kuvvetli deliler bulunmadığını” belirterek “ihlal kararı” verdi.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER