Necati Doğru
Necati Doğru Sözcü

Köhnemiş düzen!

17 Şubat 2017 | 257

Devlet dairesinde vatandaş, “Fazla konuşma” diye tehdit edildi ve şu sözlerle azarlandı: Ben güçlüyüm ezerim. Benim olduğum yerde hukuk biter. Hak biter. Yasaların gücü kalmaz. Devlet biter. Devletin bittiği yerde ben başlarım.
Vatandaş kapı dışarı edildi.
Bu vatandaş ne yapmalı?
Başını taşa vurmalı.
Ağzını hiç açmamalı.
Cumhurbaşkanına gitmeli.
Ombudsmana başvurmalı.
10 bin kişi ile anket yapın; “kime gidersin” diye sorun. 9 bin 900 kişisi “Cumhurbaşkanı'na giderim” şıkkını söyleyecektir.
Hukuk devleti olsaydık.
“d şıkkı” seçilirdi.
Neden hukuk üstün değil?
Neden gücü elinde toplayan kurtarıcı? Buraya nasıl geldik? Eskiden de buradaydık diyebilirsiniz. Kabul ederim. Peki; bu toplum son 15 yılda; “Kurtar bizi Baba” ya da “Kurtar bizi Ağa” veya “Kurtar bizi Reis” diye düşünmekten “Kurtar bizi hukukun üstünlüğü” anlayışına neden gelmedi, gelemedi?
Yalanla-dolanla uyutuldu.

*  *  *

Yönetimin, çok ağır, zalim, hukuksuz, haksız baskısı altında ezilen yurttaşın gideceği bir yer olmalı diye düşünüldü. Ombudsmanlık kurumu buradan çıktı. Çok geç olsa bile ülkemizde de kuruldu. Adına Kamu Denetçiliği Kurumu denildi.
Kanunu çıkarıldı.
Başkanı seçildi.
Kadrosu, binası var.
Vatandaş “yönetenler (yani devleti ele geçirmişler) hukuka uymadı, beni ezdi” deyip Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurduğunda bu kurum harekete geçiyor.
2012'den beri var.
Tam 5 yıl oldu.
Fakat kimsenin haberi yok.
Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç, “10 bin kişi üzerinde bir araştırma yaptırdık. Ombudsmanlık ya da Kamu Denetçiliği Kurumu'nu duydunuz mu diye sordurduk, “duydum” diyenlerin oranı yüzde 25'de kalıyor. “Bu kurum ne iş yapar?” diye sorulduğunda 100 kişiden ancak 10'u cevap verebiliyor” diyor.

*  *  *

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER