Yeni Suriye politikamız olacak mı?

Türkiye, ‘zehirlenen’ bir barış sürecinin ardından, teröre karşı son derece sert ve sonuç alıcı bir mücadele veriyor. Kuşkusuz bu kararlılık, sadece PKK ile mücadele açısından değil...

Türkiye, ‘zehirlenen’ bir barış sürecinin ardından, teröre karşı son derece sert ve sonuç alıcı bir mücadele veriyor. Kuşkusuz bu kararlılık, sadece PKK ile mücadele açısından değil, bölgede Türkiye’ye karşı yapılan hamlelere ve haritaları kendi istediği yönde değiştirmek isteyenlere de önemli mesajlar veriyor.

Birinci Dünya Savaşı’nı ardından kurulan düzende, kendisine laik ulus devlet modelinin dayatıldığı, etrafında ise sadece şeklen ‘devlet’ olan yapıların türediği bir ülke Türkiye. İçine sıkıştığı model, o güne kadar var olan sorunlarını daha da derinleştirdi. Etnik ve mezhebi fay hatları sürekli olarak sıkıştırıldı ve patlamaya hazır hale getirildi.

Şimdi, bir asır sonra etrafımızda ‘devlet’ diye tanımlanan yapılar birer birer çözülüyor. Bu bölünmüşlük hali, bölünmenin getireceği sonuçlar ve devamında nasıl bir coğrafyanın şekilleneceği sorusu, ne yazık ki hala yakından ilgilendiğimiz sorunlar arasında yer almıyor.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında çizilen sınırlar asla ve asla kutsal değil. O sınırların getirdiği/ürettiği sorunlardan en çok zarar gören bir ülkede yaşıyorsanız, açıkçası umrunuzda bile olmamalı. Ancak bunu söyleyebilmeniz için, sizin de yeni sınırlara dair sözünüz ve teziniz olmalı. Bunları gerçekleştirmek için doğru bir ittifak listesi yapmalı ve bölgede ilişkilerinizi buna göre dizayn etmelisiniz.

Arşivler orada, yazdıklarıma teker teker bakılabilir. Başından itibaren Suriye politikamıza dair önemli uyarılarda bulundum. Hayalcilik ve reel politik arasına sıkışmadan da doğru hamleler yapılabileceğini ifade etmeye çalıştım. Coğrafyanın kaderimiz olduğunu, bu kaderin bize getirdiği doğal yol arkadaşlıklarını dikkate almadan yola çıkmanın bizi yalnız bırakacağını dile getirdim. Tarih boyunca birlikte hareket etmediğimiz veya bir şekilde mesafeli durduğumuz unsurlarla, önünü arkasını hesap etmeden yaptığımız ittifakların başımızı ağrıtacağını söyledim.

Dahasını da söyledim. Sözgelimi Suriye konusunda Rusya’nın duruşunu ve aktif ilgisini sıradan görmemek gerektiğini, bu ülkenin varlığında, rejiminin şekillenmesinde, askeri gücünde ve elbette Akdeniz’e olan kıyılarında Rusya’nın emeği ve hesabı olduğunu yazdım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstikrarsızlığın kaynağı Erdoğan mı? 18 Nisan 2016 | 1.188 Okunma İslam dünyası daha ne yaşamalı! 16 Nisan 2016 | 293 Okunma Obama mı Erdoğan mı merak ediliyor? 02 Nisan 2016 | 599 Okunma Erdoğan, Türkiye ve özgüven 31 Mart 2016 | 575 Okunma Olağan şüpheli Erdoğan! 24 Mart 2016 | 4.536 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar