Türkevi'nin büyüklüğü, yüksekliğinde değil kapsayıcılığında aranmalı…

Türkiye bu öfkeye karşı İstanbul’daki Patrikhane’ye karşı olgun ve kapsayıcı bir tavır gösterirse büyür

New York’taki Türkevi’nin açılışına katılan ABD Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidophoros Lambriniadis üzerinden Yunanistan’da başlayan tartışmayı görünce Afganistan röportaj ve notlarıma bir günlük ara vermek istedim.

Yunanistan, Kıbrıs Rum kesiminin de gazıyla KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da bulunduğu açılışa giden Başpiskoposu adeta aforoz ediyor. Hem Kıbrıs Güney kesiminde hem de Yunan gazetelerinde Lambriniadis hedef gösteriliyor, hatta Rum lider Nikos Anastasiadis Başpiskopos ile planlanan görüşmesini iptal etti.

Bu krizi sadece Türkevi üzerinden görmek yanlış. Çok önemli bir ayrıntıyı hatırlatayım: Başpiskopos Lambriniadis tarihte bu pozisyona gelmiş ilk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.

Patrik Bartholomeos Başkanlığında Sen Sinod meclisi 2019 yılında Lambrianidis’i bu göreve Yunan ve Rum kamuoyunu karşısına almak pahasına üstelik oybirliği ile seçmişti.

...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Davutoğlu: Kimse galibiyet ya da seçim hezimeti beklentisi ile Türkiye'nin önünü tıkamamalı 18 Ekim 2021 | 353 Okunma Ümit Özdağ tarafından hedef gösterilmek benim için şereftir… 15 Ekim 2021 | 3.366 Okunma Paris İklim Anlaşması sürecinin gizli kahramanı 12 Ekim 2021 | 464 Okunma Muhalefetle ittifak mı ediyorum yoksa muhalefeti iktidar adına tehdit mi ediyorum? 11 Ekim 2021 | 726 Okunma Demir parmaklıklar ardında 4 yıl… 08 Ekim 2021 | 498 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar