Tüm boyutlarıyla Anayasa Mahkemesi bunalımı

Ülkenin en hararetli siyasi tartışma başlığının en yüksek mahkeme yani Anayasa Mahkemesi olmasını büyük bir üzüntü ile izliyorum. İşin iki boyutu var. İkisi de vahim.

Ülkenin en hararetli siyasi tartışma başlığının en yüksek mahkeme yani Anayasa Mahkemesi olmasını büyük bir üzüntü ile izliyorum.

İşin iki boyutu var.

İkisi de vahim.

Hem Engin Yıldırım’ın skandal twiti hem de AYM’yi yok sayan yerel mahkemeler skandalı…

Anayasa Mahkemesi kararları mevcut anayasanın 153. maddesine göre bağlayıcı.

Bu husus tartışmaya açık olmadığı halde mahkemenin kararlarının tartışılır hale gelmiş olması çok düşündürücü.

Kararları biz gazeteciler, siyasetçiler, aydınlar tartışabiliriz, eleştirebiliriz hatta protesto edebiliriz ama ilk derece mahkemeleri tartışamaz ve itiraz edemez.

İki gündür Anayasa Mahkemesi’nde görev yapan ve geçmişte yapmış olanlar dahil, hukukçu kimliğine inandığım, güvendiğim onlarca isimle konuştum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimler ne zaman aşıya ulaşacak? Evde ya da özel hastanede aşı seçeneği var mı? Koruyuculuk yüzdesi ne? Merak ettiğiniz tüm detaylar… 14 Ocak 2021 | 2.915 Okunma Öğretmenler de yüz yüze eğitime dönülsün istiyor 12 Ocak 2021 | 1.259 Okunma Okulları kapalı tutarak bir nesli mahvetmek üzereyiz 11 Ocak 2021 | 1.772 Okunma Siyaseti karıştıran ziyareti SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na sordum 09 Ocak 2021 | 3.388 Okunma Trump'ın ölümü 08 Ocak 2021 | 529 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar