"Tayyip Erdoğan gidici de ondan mı böyle yazıyorsun?"

Mevcut rejim bloku "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" ile devam edelim istiyor ama sistemde ciddi revizyon ihtiyacı olduğunu da kabul ediyorlar. Bu sistemin yürümediği çok yer var. Nitekim yeni başlayan 2021-22 yasama...

Mevcut rejim bloku “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ile devam edelim istiyor ama sistemde ciddi revizyon ihtiyacı olduğunu da kabul ediyorlar.

Bu sistemin yürümediği çok yer var. Nitekim yeni başlayan 2021-22 yasama yılı için ciddi anayasal değişiklik hazırlıkları yapılıyor.

Mevcut muhalefet bloku ise güçlendirilmiş parlamentarizme geçmek istiyor. Neredeyse tüm muhalefet partileri bu konuda uzlaşıyor ama onların da nasıl bir sistem istediği belli değil.

Mesela muhalefet temsilcileri ile konuştuğunuzda TBMM’de seçilecek Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini hala kuvvetli olarak tasarladıklarını anlıyorsunuz. Hatta Cumhurbaşkanı'nı meclis mi halk mı seçsin noktasında dahi net değiller. YÖK Başkanı'nı ve rektörleri atamaktan Anayasa Mahkemesi’ne üye seçmeye, MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı'nı belirlemeye kadar son derece kritik yetkileri Cumhurbaşkanlığı makamına vermek istiyor muhalefet. Buna şiddetle itiraz ediyorum.

Ben hem rejimin hem de muhalefet...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Demir parmaklıklar ardında 4 yıl… 08 Ekim 2021 | 472 Okunma Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan: "Beni Tanju Özcan ile aynı kefeye koymak büyük haksızlık" 06 Ekim 2021 | 72 Okunma Bu nasıl açıklama Sayın Ergün Turan? Göçmene ev kiralamamak temel hak ihlalidir… 06 Ekim 2021 | 257 Okunma "Tayyip Erdoğan gidici de ondan mı böyle yazıyorsun?" 04 Ekim 2021 | 3.579 Okunma Onların toplumun geri kalanına saygısı yokken bizim neden aşı olmayanlara saygı duymamız bekleniyor? 03 Ekim 2021 | 284 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar