Naci Ağbal ve Lütfi Elvan tercihleri ne anlama geliyor?

Ağbal felsefe olarak daha çok Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’e yakın bir çizgide olarak tanımlanabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berat Albayrak’ın yerine getirdiği Lütfi Elvan ise Ahmet Davutoğlu’na çok yakın bir isimdi.

Berat Albayrak’ın istifası ile birlikte gündeme "Şayet Albayrak görevde kalırsa DEVA ve Gelecek Partisi’ne geçecek 40 vekil var" iddiası da geldi.

Ben o iddiayı ciddi bulmamıştım. Nitekim Süleyman Soylu da bunu yalanlamıştı.

Aradan geçen yaklaşık 30 saatin üzerinden Albayrak’ın istifası Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan oldu.

Berat Albayrak’ın istifa kararı almasındaki en önemli etkenlerden birinin Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na getirilmesi olduğu kanaatindeyim.

Yıldızlarının hiç barışmaması bir yana, Ağbal ve Albayrak’ın ekonomiye bakış açıları diğer bir deyimle iktisat felsefeleri birbirinden çok uzak.

Ağbal felsefe olarak daha çok Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’e yakın bir çizgide olarak tanımlanabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berat Albayrak’ın yerine getirdiği Lütfi Elvan ise Ahmet Davutoğlu’na çok yakın bir isimdi.

Davutoğlu gibi Konyalı. Tarzı ve tavrı Davutoğlu’na benziyor. Onun seçim hükümetinde Başbakan Yardımcılığı yapmıştı. Bir kalkınma iktisatçısı. Ağbal ile de uyum içinde olurlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Okulları kapalı tutarak bir nesli mahvetmek üzereyiz 11 Ocak 2021 | 147 Okunma Siyaseti karıştıran ziyareti SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na sordum 09 Ocak 2021 | 3.359 Okunma Trump'ın ölümü 08 Ocak 2021 | 523 Okunma Boğaziçi'ndeki gerilim ve Melih Bulu krizinin tüm detayları 06 Ocak 2021 | 12.488 Okunma Tartışılan Fikri Sağlar'a sordum: Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına ne diyor? Başörtülü kadınlara nasıl bakıyor? 04 Ocak 2021 | 3.474 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar