Liberal düşüncenin büyük mağlubiyeti

Ben bir liberal-demokratım. Liberalizmin siyasi düşünceler tarihindeki en makul ve mantıklı fikir akımı olduğu kanaatindeyim. Bunu da yeri geldiğinde vurgularım...

 İnsanlığın ortak huzuru ve barışının sağlanması için liberal-demokrat düşüncenin yaşamsal önemine inanıyorum.

Kuşkusuz liberalizm de kendi içinde entelektüel açmazlar barındırıyor. Hem liberalizm ile demokrasi mekanizması arasında hem de liberalizm ile mevcut kapitalizm arasında çözülmesi çok zor belki de imkansız çelişkiler var.

Büyük liberal filozofların bile çözemediği çelişkiler bunlar. Bu yaman çelişkiler yüzünden hem Hayek hem de Popper ömürlerinin son dönemlerinde delirmeye yakın izlenimi veren tuhaf açıklamalar yaptılar.

Friedrich Hayek genel oy hakkını bile sorguladı ve demokrasi yerine demarşi gibi anti-demokratik bir düzen önerdi. Karl Popper televizyon kanallarının ve genel olarak “mass media” olgusunun uygarlığı tehdit ettiğini ve bunlara karşı yasaklayıcı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir kadını yumruklayıp yerde sürüklemenin cezası yok mu bu ülkede? 04 Haziran 2020 | 3.203 Okunma Yeni normalin sıkıntıları neler? Bu kurallarla yaşanır mı? 02 Haziran 2020 | 3.559 Okunma 27 Mayıs ve Alparslan Türkeş 29 Mayıs 2020 | 4.914 Okunma İçimizde yaşayan 27 Mayıs ruhu 27 Mayıs 2020 | 2.253 Okunma Tarihe yazılacak bayram 24 Mayıs 2020 | 885 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar