Liberal düşüncenin büyük mağlubiyeti

Ben bir liberal-demokratım. Liberalizmin siyasi düşünceler tarihindeki en makul ve mantıklı fikir akımı olduğu kanaatindeyim. Bunu da yeri geldiğinde vurgularım...

 İnsanlığın ortak huzuru ve barışının sağlanması için liberal-demokrat düşüncenin yaşamsal önemine inanıyorum.

Kuşkusuz liberalizm de kendi içinde entelektüel açmazlar barındırıyor. Hem liberalizm ile demokrasi mekanizması arasında hem de liberalizm ile mevcut kapitalizm arasında çözülmesi çok zor belki de imkansız çelişkiler var.

Büyük liberal filozofların bile çözemediği çelişkiler bunlar. Bu yaman çelişkiler yüzünden hem Hayek hem de Popper ömürlerinin son dönemlerinde delirmeye yakın izlenimi veren tuhaf açıklamalar yaptılar.

Friedrich Hayek genel oy hakkını bile sorguladı ve demokrasi yerine demarşi gibi anti-demokratik bir düzen önerdi. Karl Popper televizyon kanallarının ve genel olarak “mass media” olgusunun uygarlığı tehdit ettiğini ve bunlara karşı yasaklayıcı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nişantaşı Üniversitesi’nde ismi yaşatılan darbeci 16 Mart 2019 | 6.456 Okunma Liberal düşüncenin büyük mağlubiyeti 15 Mart 2019 | 5.450 Okunma Momo kabusuna karşı ne yapmalı? 11 Mart 2019 | 5.307 Okunma Ziya Selçuk’un çok ilginç ve dokunaklı hikayesi 09 Mart 2019 | 7.021 Okunma Şiddet uygulayan erkekleri ölüme mahkum etmek 08 Mart 2019 | 4.614 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar