Henüz çalmayan 39 telefon

Gözler yarına kilitlenmiş durumda. Siyasette nefesler tutuldu. Herkes AK Parti’nin İstanbul ve ilçelerinin açıklanmasını bekliyor. Peki son durum ne? Ortalıkta dolaşan listeler doğru mu? Tüm ilçeler kesinleşti...

Gözler yarına kilitlenmiş durumda. Siyasette nefesler tutuldu. Herkes AK Parti’nin İstanbul ve ilçelerinin açıklanmasını bekliyor. Peki son durum ne? Ortalıkta dolaşan listeler doğru mu? Tüm ilçeler kesinleşti mi ve kimler sürecin içinde?

Öncelikle şu kadarını söyleyeyim: Adaylık bekleyen hatta adaylığına kesin gözüyle bakılanlar dahil henüz kimse bir telefon almış değil. Birçok mevcut belediye başkanı ve potansiyel aday bekliyor. Herkes kendi ile ilgili bir işaret peşinde. Listenin açıklanmasına bir gün kaldı ama durum bu.

Listeler üzerinde Başkan Erdoğan uzun zamandır çalışıyor. Anketler üzerinden kendi değerlendirmelerini yapıyor. Bu süreci Mehmet Özhaseki ile birlikte götürdü. Yer yer Binali Yıldırım ve İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’tan yardım alıp, fikir alışverişinde bulundu.

AK Parti’nin önemli isimleri ile akşam yaptığım görüşmeler sonucunda şunu söyleyebilirim: Henüz bütün ilçeler belirlenmiş değil. Akşam itibarı ile halen 4-5 yerde karar verilmemişti. Ancak bu gün yani cuma öğleden sonra her şey netleşecek, muhataplar aranacak ve cumartesi günkü organizasyon için yanlarında fotoğraf getirmeleri istenecek.

3 dönem şartı bozulmayacak, aynı yerde belediye başkanlığı yapmış olanlar ya aday gösterilmeyecek ya da başka bir yerden aday gösterilecek.

İstanbul adayı zaten malumun ilanı. Binali Bey hazır. Cumartesi günü İstanbul için düğmeye basıldıktan sonra da salı günü Ankara ve önümüzdeki hafta cumartesi İzmir’in ilçeleri açıklanıyor.

Ancak AK Parti’den kiminle konuşsam aynı havayı alıyorum: Bu kez daha sakin, daha sessiz bir kampanya yürüyecek. Bunda hem üst üste yapılan seçimlerin yorgunluğu, hem gerginlik üretmeme politikası var.


***

Sessiz sedasız kaldırılan Çevik Bir tabelası

Önceki hafta Fatih’teki Sıddık Sami Onar Caddesi’nden başlayarak darbecilerin isimlerini bugün hâlâ taşıyan sokak ve caddeler olduğunu hatırlatmıştım. Fatih Belediyesi ilk adımı attı ve o caddenin isminin "Berin Menderes" olarak değiştirilmesi için sürecin başladığını açıkladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin yeni rotası: Politik rejim Rusya, ekonomik rejim Çin 07 Aralık 2021 | 342 Okunma Aşı konusunda dünyanın en liberal ülkesi 05 Aralık 2021 | 364 Okunma Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in sağlıklı yaşam sırları ne? Buzdolaplarından hangi iki içeceği eksik etmiyorlar? 02 Aralık 2021 | 678 Okunma Uğur Şahin ve Özlem Türeci yeni varyant ile ilgili ne dediler? 3. Doz için ne tavsiye ettiler? 01 Aralık 2021 | 117 Okunma 85 milyon da bana karşı olsa temel insan haklarını savunmaktan vazgeçmeyeceğim 29 Kasım 2021 | 123 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar