Dünyanın en zor noktasında 5 saat

Dura kalka, çukurlara gire çıka, toz toprak içinde 5 saat gittik. Ve nihayet Kabil’e girdik.

Pakistan ve Afganistan’ı ayıran Torham sınır kapısı dünyanın en zor coğrafyalarından biri. Bu zorluğa bugünlerde Afganistan’dan çıkmaya çalışanların yığılması da eklendi. Hava çok sıcak ve tozlu. Adeta göz gözü görmüyor. Böyle bir ortamda kalabalığın yanı sıra özellikle Pakistan tarafında adım başı sizi bekleyen pasaport polisi, istihbarat görevlileri ve her türlü sınır memuru da mevcut… Kısacası sağlam insanı bile zorlayan koşullar var burada.

Dün sabah 8 sularında Torham’a ulaştığımızda işte böyle bir ortamla karşılaştık. Sınırın biraz öncesinde durup önce kıyafetleri Afganistan’a uyumlu hale getirdik. Bu konuda epey uyarılmıştım. Taliban’ın en çok dikkat ettiği şey bu demişlerdi. Baştan aşağı siyah, saçlara önce boyunluklu bir bone ve üzerine siyah örtü, yüze de mümkünse maske… Mümkünse diyorum çünkü Afganistan’a Covid sanki hiç uğramamış. Maskeyi pandemi nedeniyle değil, tesettürün bir parçası olarak tavsiye ettiler.

Pakistan sınırından geçerken zorlandığımı itiraf edeyim. Yaklaşık... 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Eşref Gani'nin kaçtığını duyduğum an kalmaya karar verdim. Saat tam 2.45'ti" 21 Eylül 2021 | 720 Okunma ABD'nin 'trajik hata'sı bu masum çocuklardı… 20 Eylül 2021 | 874 Okunma Bir Kabil düğününden notlar… 18 Eylül 2021 | 380 Okunma "Kadınların statüsüne ulema karar verecek" 17 Eylül 2021 | 98 Okunma Silahlar, zırhlı kapılar, tanklar… Kabil'de hayat devam ediyor 16 Eylül 2021 | 608 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar