Depremden depreme hatırlamak neye çare?

Yıkılan binalar, kurtarılmayı bekleyen canlar, kayıplar, suların altında kalan sokaklar, korku içinde insanlar... İzmir yakınlarında meydana gelen deprem yine hepimizi gafil avladı.

Yıkılan binalar, kurtarılmayı bekleyen canlar, kayıplar, suların altında kalan sokaklar, korku içinde insanlar… İzmir yakınlarında meydana gelen deprem yine hepimizi gafil avladı.

Hele bizim aileye bomba gibi düştü. Rasim’in annesi-babası Çeşme’de, ablası ve ailesi Güzelbahçe’de. İkisi de sarsıntıdan en çok etkilenen yerler arasında.

Çok şükür bir kayıp yok ama korku büyüktü tabii. Maalesef bu kadar şanslı olmayanlar var. 24 kişi yaşamını yitirdi, 804 yaralı var.

Peki bu deprem beklenen bir deprem mi? İzmir fay hattı mı harekete geçti?

Deprem konusunda uzun yıllardır çok önemli çalışmalar yapan, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden fakültesi Jeoloji Bölümü öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak’a sordum.

Yaltırak öncelikle Ege’de bir çok fay olduğunu hatırlattı. Mevcut deprem Sığacık ile Samos arasında meydana geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump'ın ölümü 08 Ocak 2021 | 382 Okunma Boğaziçi'ndeki gerilim ve Melih Bulu krizinin tüm detayları 06 Ocak 2021 | 12.339 Okunma Tartışılan Fikri Sağlar'a sordum: Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına ne diyor? Başörtülü kadınlara nasıl bakıyor? 04 Ocak 2021 | 3.377 Okunma Kongreyi izledim ve yazdım… Babacan'ın gözyaşları hakiki miydi? O salonda neler yaşandı? 31 Aralık 2020 | 2.701 Okunma Merkez medya, ifade özgürlüğü ve HDP 29 Aralık 2020 | 1.071 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar