Aslında hepiniz Fikret Orman'sınız!

Artık yeter! Biz kadınların kamusal ortamlarda ve popüler kültürde bu kadar aleni aşağılanmasından ve ezilmesinden bıktım ve bunaldım. İsyan ediyorum bu ülkenin erkeklerinin rezil zihniyetlerine...

Eminim hangi kimlikten ve görüşten olursa olsun tüm Türkiye kadınları isyan ediyor. Etmiyorsa da etmeli. Kadınlık onuru ve haysiyeti için isyan etmeli bu topraklarda yaşayan tüm kadınlar.

Fikret Orman’ın “Delikanlı yok burada. Ancak karı gibi arkadan konuşurlar” sözleri istisna mı sanıyorsunuz? Bu sözlerdeki cinsiyetçi ve kadın düşmanı zihniyet Türkiye erkeklerinin genel bakış açısı.

Kadınlar olarak bu gerçekle yüzleşmeliyiz. Kendimizi kandırmamalıyız…

Orman aslında gerçek zihniyetini itiraf etti orada. Sonra özür dilemiş olsa da “lapsus” olarak cinsiyetçi faşizan bilinçaltını ortaya döktü.

Yani Orman’ın sözleri, 80’lerde TRT hava durumu spikerinin bülten sonunda  “Donsuz günler” deyip Türk dilinin azizliğine uğraması gibi kötü niyetli olmayan, talihsiz bir çıkış değil.

Bu sözlerde kadına karşı manevi şiddet var. Kadın kimliğini aşağılama var. Kadınlara yönelik cinsiyetçi ayrımcılık ve dışlama var.

BU SÖZLER GEÇİŞTİRİLMEMELİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu atmosfer bizi nereye götürür? 22 Ekim 2019 | 3.512 Okunma Türkiye'nin kararlılığı kazandı 18 Ekim 2019 | 3.580 Okunma PKK'nın son tuzağı ve faşizmin tehlikeli yükselişi 17 Ekim 2019 | 5.174 Okunma Barış Pınarı Harekatı ve Kıbrıs solunun farklı duruşu 15 Ekim 2019 | 4.264 Okunma KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Başbakan Tatar Habertürk'e konuştu 14 Ekim 2019 | 6.005 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum