A'dan Z'ye vaka- hasta meselesi

Vaka-hasta tartışması ile ilgili kafa karışıklığı devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz hafta yaptığı "Her vaka hasta değildir. Testi pozitif çıktığı halde...

Vaka-hasta tartışması ile ilgili kafa karışıklığı devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz hafta yaptığı "Her vaka hasta değildir. Testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor" açıklamasından sonra eleştiri oklarının hedefine oturmuştu.

Ben de bu açıklama üzerine bir yazı yazmış ve "Sağlık Bakanlığı protokolüne göre semptomu olmayan istese de test yaptıramıyor. O halde semptomsuz vaka ne demek? Testi pozitif çıktığı halde semptom göstermeyenler kimler?" diye sormuştum.

Bakan böylesine kafa karışıklığına yol açacak bir açıklamayı neden yaptı? Semptomsuz kime neden test yapılıyor? Hasta ve vaka ayrımına sayıları düşük göstermek için mi gidildi? Bu bir kelime oyunu mu?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeniden merhaba... 01 Temmuz 2021 | 1.100 Okunma Bu riyakarlıkla daha çok Ayasofya tartışması yaşarız 02 Haziran 2021 | 1.412 Okunma Kıraathanelerin 6, okulların 2 gün açıldığı ülke 01 Haziran 2021 | 897 Okunma Köprüden önceki son çıkış… 31 Mayıs 2021 | 2.061 Okunma Dönemin Magosa adli şube amiri: Kutlu Adalı cinayetini Abdullah Çatlı Türkiye'den getirdiği genç bir oğlana işletti 28 Mayıs 2021 | 1.261 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar