MEZHEP BİZİM NEYİMİZ OLUR? (2)

Geçen haftaki yazımızda “Mezhep nedir ne değildir?” sorusunun cevabını ana hatlarıyla izah etmeye çalışmıştık.Bu yazımızda da Mezheplerin doğuşu, neden gerekli olduğu yönünde...

Geçen haftaki yazımızda “Mezhep nedir ne değildir?” sorusunun cevabını ana hatlarıyla izah etmeye çalışmıştık.

Bu yazımızda da Mezheplerin doğuşu, neden gerekli olduğu yönünde birkaç kelam edelim.

Mezhepler İslam’ın ilk asırlarında oluşmuştur. Tarihsel süreç içerisinde yerli yerine oturmuş ve belli bir zaman sonra içtihat kapısının tamamen kapatılmasıyla nakilcilik ön plana çıkmıştır.

Mezheplerin sistematik bir şekilde medeniyet oluşumuna katkıları olduğu gibi, kendi aralarında mücadeleye hatta savaşlara bile sebep olduğu görülmüştür.

Tarih boyunca “ Ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacak, biri hariç diğerleri ateştedir” hadisi baz alınarak, herkes o birin kendisi olduğunu iddia etmiştir.

Dini anlamada ve yaşamada araç olan her oluşum, zamanla amaç haline dönüştürülmüş. Araçların amaç olduğu yerde sorgusuz sualsiz itaat kültürünün oluşması, sorgulamanın ve zamanın aklını kullanmanın önüne geçmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
MÜSRİF KART 25 Şubat 2019 | 61 Okunma Yeni moda; yıllara meydan okuma 18 Şubat 2019 | 172 Okunma Bu adamı hangi ormandan kesmişler? 04 Şubat 2019 | 144 Okunma En kolay ölüm 30 Ocak 2019 | 380 Okunma BİR DÜŞÜNCE BİR EYLEM 24 Ocak 2019 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar