98 YIL ÖNCE BUGÜN

Osmanlı devletinden kurtulmayı kendilerine en büyük amaç edinen birleşmiş batılı ülkeler, “Hasta adam” ilan ettikleri devleti parsel-parsel işgal etmeye başlamışlardı.Anadolu topraklarına doğrudan...

Osmanlı devletinden kurtulmayı kendilerine en büyük amaç edinen birleşmiş batılı ülkeler, “Hasta adam” ilan ettikleri devleti parsel-parsel işgal etmeye başlamışlardı.

Anadolu topraklarına doğrudan doğruya yerleşip buralarda hâkimiyeti tesis etmenin zorluğunu hatta imkânsızlığını bilen İngilizler ve Fransızların asıl amacı; kendi nüfuslarını güçlendirecek bir Kürt devleti birde Ermeni devletinin tohumlarını serpmekti.

Şehir o tarihte 50 bin nüfusa sahipti. Bunun 14 binini Ermeniler oluşturuyordu.

Maraş 23 Şubat 1919 tarihinde Ermenilerin sevinç gösterileri, dansları, marşları eşliğinde, korkunç bir kin, bir sükutu hayal ve kahır içindeki Maraşlının çaresiz bakışları altında işgal edildi.

Osmanlıda “Millet-i Sadıka” olarak bilinen Ermeniler işgalci İngilizleri;

“Yaşasın İngilizler, yaşasın Fransızlar, Kahrolsun Sultan.” Sloganları ve alkışlarıyla karşıladılar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
MÜSRİF KART 25 Şubat 2019 | 61 Okunma Yeni moda; yıllara meydan okuma 18 Şubat 2019 | 174 Okunma Bu adamı hangi ormandan kesmişler? 04 Şubat 2019 | 147 Okunma En kolay ölüm 30 Ocak 2019 | 384 Okunma BİR DÜŞÜNCE BİR EYLEM 24 Ocak 2019 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar