ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ASIL HEDEF İRAN

ABD Başkanı Donald Trump’ın  İran ile yapılan Nükleer Anlaşmadan çekilme kararı ve ekonomik yaptırımlara tekrar başlanacağı açıklaması; İran ile ticari ilişkileri bulunan ülkelerde tedirginliğe sebep oldu .

Mustafa Yıldırım
Mustafa Yıldırım Milli Gazete
20 Ağustos 2018 | 56

ABD Başkanı Donald Trump’ın  İran ile yapılan Nükleer Anlaşmadan çekilme kararı ve ekonomik yaptırımlara tekrar başlanacağı açıklaması; İran ile ticari ilişkileri bulunan ülkelerde tedirginliğe sebep oldu.

Önemli kalemlerde yaptırım kararı alan ABD, tüm ülkelerden bu yaptırımlara uymasını istiyor. Aba altından sopa göstermeyi de ihmâl etmiyor.

İran ile ticaret yapan ülkelere üç ve altı aylık bir geçiş süreci tanıyan Trump; “İran’la iş yapan ABD ile yapamaz” sözüyle sindirme politikası izliyor.

Her ne kadar Rusya, Çin, Almanya, İngiltere, Fransa Nükleer Anlaşmanın korunmasından yana tavır almış olsalar da, Avrupa’nın önemli otomotiv şirketleri Mercedes, Renault ve Peugeot İran pazarından çekildiklerini açıkladılar.

Yani, durum; İran için pek iç açıcı değil!

Yaptırımlar için gönüllü olan ülkelerin yanında itiraz eden ülkelere heyetler gönderiliyor, tehdit şantaj içerikli söylem ve sunumlarla küresel haraç sistemine boyun eğmeleri isteniyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER