Yaklaşan Seçimlerden Ne Beklemeliyiz

Her siyasi parti yaklaşan her seçimi bir ölüm kalım meselesi, bir beka sorunu gibi yansıtır. Siyasi partilere göre önemsiz seçim yoktur. Bu yüzden her parti bu seçimin galibi kendisi olmayacaksa ülkenin yaşanmaz bir yer...

Her siyasi parti yaklaşan her seçimi bir ölüm kalım meselesi, bir beka sorunu gibi yansıtır. Siyasi partilere göre önemsiz seçim yoktur. Bu yüzden her parti bu seçimin galibi kendisi olmayacaksa ülkenin yaşanmaz bir yer haline geleceğini ispatlamaya çalışır.

Peki; gerçekten böyle midir? Mesela yaklaşan seçimlerde hangi ittifak, aday veya partinin başarı göstereceği bu kadar önemli midir? Bir siyasi parti seçimi kazansa ya da kaybetse bu ülke yaşanılır bir yer olmaktan çıkar mı?

Bu konulara biraz daha soğukkanlı ve tarafsız bakmakta yarar var. Ülkenin beka sorunu basit bir şey değildir. Bir seçim sonucuna bağlı olamaz. Osmanlı Devleti’ni düşünün: Zaman zaman akli dengesi yerinde olmayan veya çocuk yaştaki padişahlar tarafından bile yönetildiği oldu. Peki hemen çöktü mü? Tabi ki hayır. Osmanlı’da padişahın değişmesi neyse Cumhuriyet’te iktidarın değişmesi odur. Sivil toplum ve bürokrasi yerinde ise iktidar krizleri aşılacaktır.

Bu ülkenin temel sorunları sol iktidarlar döneminde de sağ iktidarlar döneminde de yoğun şekilde tartışıldı. Eğitim, sağlık, ekonomi, milli savunma, terör… Tamamen çözdüğümüz ve yanı başımızdaki AB ülkelerinin standardına getirdiğimiz bir şeyimiz henüz yok. Ve bu şimdiye kadar gelen bütün iktidarların çalışmalarının sonucu.

Demek ki Türkiye’de iktidara kim gelirse gelsin, kim Cumhurbaşkanı olursa olsun tartışacağımız konu ekonomi ve terör olacaktır. Cumhur ittifakı çoğunluğu alırsa daha dindar olmayacağız. Demokrasi ittifakı çoğunluk olursa daha demokratik olmayacağız. Bilinçli seçmenler olarak seçimlerden büyük bir beklenti içine girmemek daha sağlıklıdır. Bu beklenti bütün siyasi partilerin birlikte uğraşarak yarattıkları bir algıdır. Gerçek değildir.

Burada seçimlerimiz önemsiz demiyorum. Kimi seçerseniz fark etmez demiyorum. Aşırı beklentiye dikkat çekiyorum. Bir de seçmek dışında sorumluluklarımız da var. Bu da ifade etmeye çalıştığım çok temel bir şey.     

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bugün Günlerden YKS 28 Haziran 2020 | 51 Okunma 10 Eğitim Meselesi 21 Haziran 2020 | 86 Okunma Müslümanlar Yazılım Üretebilir mi? 14 Haziran 2020 | 213 Okunma Bağımsız İskoçya ve Cuma Namazı 07 Haziran 2020 | 273 Okunma Müslümanlar Olarak Özgüven Sorunumuzu Nasıl Aşarız 31 Mayıs 2020 | 190 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar