Elektronik Kitaplar ve Kitap Okuyucular

Kitap okumayan için zaten sorun yok. Dokuzuncu Cumhurbaşkanımız rahmetli Süleyman Demirel’e atfedilen “Meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz” diye bir söz var. Bugünkü meselem de öyle. Binlerce kitabınız yoksa...

Kitap okumayan için zaten sorun yok. Dokuzuncu Cumhurbaşkanımız rahmetli Süleyman Demirel’e atfedilen “Meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz” diye bir söz var. Bugünkü meselem de öyle. Binlerce kitabınız yoksa ve sıkı bir okur değilseniz söylediklerimi mesele yapmanıza gerek yok. Ama ülke için anlamlı bir nokta.  

İlk elektronik kitabın yayımlanması çok yeni bir durum değil. 1980’lere kadar gidiyor. Aradan 40 yıl geçmiş ama hala kitap basmak için ağaç kesmeye devam ediyoruz. Avrupa ve Amerika’da elektronik kitap oranı %20-%30 arasında iken Türkiye’de %5’ten daha az. Genç ve yeni teknolojilere meraklı bir nüfusumuz varken bu durumun sebebi ne?

Çok sayıda pratik sorun var. Piyasada basılı her kitabın elektroniği yok, olanlar da düşündüğümüz kadar ucuz değil. Daha ucuz ama öyle %50 oranında değil. Çünkü elektronik kitabın farklı maliyetleri var. Elektronik kitap üretirken korsanın önüne geçmek için pahalı ve gelişmiş yazılımlar kullanılıyor. Üstelik bu yazılımların sorunu çözdüğünü de söyleyemeyiz.

Telif hakları önemli. İnternette ücretsiz elektronik kitap çok. Bunların bazıları gerçekten ücretsiz bazıları ise korsan kitap kategorisinde. Türkiye’de elektronik kitaba ilgi azken bedava elektronik kitaba ilgi çok yüksek. O yüzden ikisini ayırt edebilmek gerek. Korsan kitap yayıncılar için büyük bir sorun. Sektör korsanla mücadele ederek gelişiyor. Herkes destek olmalı. 

Biraz yayıncılar, biraz müşteriler biraz kanun yapıcılar… Herkes elini taşına altına yeterine koyabilirse ülke ekonomisi için daha büyük bir adımı hep beraber atabiliriz. Bu işi yaygınlaştırabilirsek küçücük bir köydeki çocuk bile istediği çoğu kitaba bir tıkla ulaşabilir. Kütüphanemizi tek bir kitabın boyutunda ve ağırlığında olan okuyucuya sığdırabiliriz.

Tabi elektronik kitap okumak için bir okuyucuya gerek var. Tablet ve telefondan okumak teknik açıdan mümkün ama sürdürülebilir değil. Gözü yoruyor ve şarjı bitiriyor. Kitap okuyucular ise farklı bir teknoloji kullanıyor. Şarjları bir ay kadar sürüyor, gözü yormuyorlar ve gün ışığında bile çok rahat okumaya müsaade ediyorlar.  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Arkadaşlık ve Dostluk Üzerine 25 Ekim 2020 | 132 Okunma Bir Hasetçi Adam 18 Ekim 2020 | 52 Okunma Herkes İçin Eğitim 11 Ekim 2020 | 60 Okunma Felsefe Gerekli Midir? 04 Ekim 2020 | 182 Okunma Covid-19’a Nasıl Direnebiliriz 27 Eylül 2020 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar