Eğitim Bir Memleket Meselesi

Hayvanlara yakışan hayvan gibi davranmaktır. İnsanlara yakışan ise insan gibi davranmak. Çoğu hayvan eğitildikçe bozulurken çoğu insan eğitildikçe düzelir. İnsan düzeldikçe de memleket düzelir....

Hayvanlara yakışan hayvan gibi davranmaktır. İnsanlara yakışan ise insan gibi davranmak. Çoğu hayvan eğitildikçe bozulurken çoğu insan eğitildikçe düzelir. İnsan düzeldikçe de memleket düzelir. İşte tam da bu yüzden “Eğitim bir memleket meselesidir”.  

İnsan çirkin doğar, eğitildikçe güzelleşir. Eğitilmezse ömür boyu çirkin kalır. Eğitimli olmayan insan seçemez. İyi ve kötü gibi güzeli ve çirkini de ayırt edemez. Önüne konan yemeğe ve yaşama razı olur. Eğitimsiz insanın damak tadı ve yaşam tarzı oluşmaz.

Eğitimsiz insan üretemez. Ne yeni bir tarih yazabilir ne yeni bir coğrafya keşfedebilir ne de yeni bir felsefe kurabilir. Eğitimsiz insanla ne müzik ne şiir ne roman ne de mimari konuşabilirsiniz. Mimari ile ilgili konuşacağı 2+1 ve 3+1 daire fiyatlarıdır.  

Eğitimsiz insan plansızdır. Ya bir planda takılıp kalır ya da anlık plan değiştirir. Ne A planı sağlamdır ne de B planı. Yaptığı şeye plan denmediği için en sonunda kendisine ve ona güvenenlere hayal kırıklığı yaşatır. O hayal kırıklığından ne ders çıkaracağını da bilemez.  

Eğitimsiz insan rol model olamaz. Etrafında gençleri göremezsiniz. Onunla oturduğunuzda kitaplardan, filmlerden, tarım ve sanayinin geleceğinden konuşmayı beklemeyin. Derdi günü kurtarmaktır. İlham vermemeye ayarlanmıştır. Tam bir motivasyon bozandır.  

Orta yoldan uzak duran insanlardan uzak durun. Eğitimsiz insanla orta yolu bulmaya çalışmayın. Uzlaşmak zorunda kaldığı için uzlaşıyor gözükse bile sonradan vazgeçer. İşleri şiddetle çözmeye çalışır. Çünkü başka yöntem bilmez.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Modaya Uymak ya da Düşünmek 08 Eylül 2019 | 20 Okunma Bir Suçun Kaç Cezası Olur? 01 Eylül 2019 | 40 Okunma Öğretmenlerin Geleceği ve Geleceğin Öğretmenleri 23 Haziran 2019 | 70 Okunma Öğretmenler İçin Yenilenme Yolları 16 Haziran 2019 | 67 Okunma Öğretmenler İçin Üç Görev 09 Haziran 2019 | 265 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar