Ahlak Ne İşe Yarar?

Babamın çok sık anlattığı hikayelerdendir. Çocuk babasına “baba ahırdaki ata vermemiz gereken yemi her gün biraz daha azaltıyorum ama o bu durumun farkına hiç varmıyor” der. Babası ise “elbet bir...

Babamın çok sık anlattığı hikayelerdendir. Çocuk babasına “baba ahırdaki ata vermemiz gereken yemi her gün biraz daha azaltıyorum ama o bu durumun farkına hiç varmıyor” der. Babası ise “elbet bir gün farkına varır evladım” der. Günlerden bir gün at ahırda ölü bulunur.

O at bizim toplumumuz. Yem de ahlaktır. Ahlak giderek azalırsa topluma ne mi olur? Zayıflar ve sonunda ölür. Göz yumduğumuz işlerin sonunun nereye varacağını sanıyoruz? 1683’te 5.200.000 kilometre kare olan toprağımızdan şimdi 783.000 kilometrekare kalmasının sebebi nedir?

Devleti ayakta tutan ahlaktır. Siyasetçinin devletin ve milletin çıkarı için her türlü hileye başvurabileceğini savunan Machiavelli’nin aksine Kant, siyasetin ahlaka dayanmadan tek bir adım dahi atamayacağını söylemekte çok haklıdır. Zaten adım atsa ne olacak? Kaç adım atabilecek?

Mevcut sistem yetmediğinde çareyi sistemi değiştirmekte buluyoruz. Yeni bir sistem deniyoruz.  Ama kısa süre sonra yeni sistemin de açığı bulunuyor. Yani istediğiniz kadar sistem değiştirin ahlak olmayınca tüm çabalar boşa gidiyor. Temelinde ahlak olmayan her iş boşa kürek çekmektir.

Mesela öğretmenleri sınavla atamak mı daha doğrudur yoksa mülakatla mı? Yıllar boyunca sadece sınav puanı ile atandılar. KPSS sınavlarında yapılan yolsuzlukları ise yıllar sonra öğrendik. Sonra vazgeçildi. Mülakat daha önemli oldu. Şimdi ise mülakatlarla ilgili sorunlar ayyuka çıktı.

Ahlak; sadece namusumuzu değil, mesleğimizi, devletimizi ve dinimizi de muhafaza eder ve yüceltir. Ahlaka anlam veren dindir ama ahlaktan faydalanmak için dindar olmak da şart değildir. Dindarsanız ahlaklı olmak zorundasınızdır fakat ateistsiniz diye ahlaksız olmak zorunda değilsinizdir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sokrates’in Eğitim Metodu 27 Haziran 2021 | 366 Okunma Platon’a Göre Zorba 13 Haziran 2021 | 57 Okunma İlişkiler 23 Mayıs 2021 | 98 Okunma İbn Rüşd’e Göre Din Felsefe İlişkisi 09 Mayıs 2021 | 717 Okunma Platon’dan Dört Alıntı 02 Mayıs 2021 | 430 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar