Ramazan tedaileri...

Bir Ramazan ayı daha hayatımızdan bütün ihtişamıyla kaydı gitti.Ne mutlu bu ayı hakkıyla eda edebilenlere. Ama şunu ifade etmeliyim ki bu Ramazan ben adeta “nerde o eski Ramazanlar” klişe sözünün duygusunu...

Bir Ramazan ayı daha hayatımızdan bütün ihtişamıyla kaydı gitti.

Ne mutlu bu ayı hakkıyla eda edebilenlere. Ama şunu ifade etmeliyim ki bu Ramazan ben adeta “nerde o eski Ramazanlar” klişe sözünün duygusunu iliklerime kadar yaşadım maalesef.

Çok değil daha beş on yıl öncesine kadar İstanbul’da oruç tutmayanları tarif edeceğimiz zaman Taksim, Şişli, Kadıköy gibi mekânları örnek gösterirdik.

Bu yörelere Ramazan adeta hiç uğramamışçasına hayat devam ederken diğer taraflarda mesela bir Fatih'te, Yenibosna’da, mesela Başakşehir’de mesela Küçükçekmece’de Ramazan ayının yaşandığına dair emareler görebilirdik.

Örneğin bazı restoranlar kapılarına “Ramazan ayı dolayısıyla kapalıyız” levhası asarlar ve iftar vakti açarlardı.

Açık olan restoranlarda müşteri sayısı oldukça az olurdu ve yemekler pencere kenarında yenmezdi. Sokakta elindeki su şişesini kafasına diken veya elinde dondurmasını yalayarak gezenleri görmez sigarasını tüttüre tüttüre içip izmaritini kenarlara fütursuzca atanları görmezdik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
KADEM’in yapması gereken... 22 Temmuz 2019 | 2.737 Okunma Kur’an ayetleri ışığında İstanbul Sözleşmesi 18 Temmuz 2019 | 3.520 Okunma 15 Temmuz’dan daha güçlü ve sinsi tehlike: İstanbul Sözleşmesi 15 Temmuz 2019 | 2.805 Okunma Dindarlar İstanbul Sözleşmesi’ne niçin kör, sağır ve dilsiz? 11 Temmuz 2019 | 2.238 Okunma Şeytanın en büyük zaferi: İstanbul Sözleşmesi 08 Temmuz 2019 | 1.962 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar