Kınamanın bir adım ötesi nedir?

Çin tarafından işgal edilen Doğu Türkistan’da yaşananlar artık bir insanlık dramını da geçti. Çin devletinin hiçbir şeyi kabul etmeden yıllardır sürdürdüğü asimilasyon merkezli...

Çin tarafından işgal edilen Doğu Türkistan’da yaşananlar artık bir insanlık dramını da geçti. Çin devletinin hiçbir şeyi kabul etmeden yıllardır sürdürdüğü asimilasyon merkezli zulüm adeta bir soykırıma dönüşerek devam ediyor.

Yıllardır bu satırlardan Doğu Türkistan’da yaşanan mezalime karşı dikkat çekmeye çalışıyorum. Gücümün yettiğince, imkanlarımın elverdiğince de çekmeye devam edeceğim.

Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yaşadıklarını dile getirmek her şeyden önce bir insanlık görevidir kanaatindeyim. Bu konuda hassasiyet sahibi birçok insan gerek sosyal medyadan gerek sahaya inerek gerekse farklı mecralarda konuyu mütemadiyen gündeme getirmeye çalışıyorlar.

Son birkaç gündür bu konuda ülkemizde hararetli ve sıcak tartışmalar yaşanıyor.

Çin’in Barın bölgesinde yaptığı katliamları kınamak için paylaşılan tivitlere Çin Ankara Büyükelçiliği yine bir tivit atarak cevap verdi. Aslında buna cevap denemez. Çinli yetkililer "Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır." diyerek aba altından sopa gösterdiler.

Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Çin’in Ankara Büyükelçisi geri adım atmadı. Üstelik Çinli yetkililerden gerilimi artıracak açıklamalar gelmeye devam etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Kahrolsun İsrail” demek yetmiyor… 20 Mayıs 2021 | 102 Okunma Şirazeden çıkmış memleketimden manzaralar… 17 Mayıs 2021 | 484 Okunma Hayalimdeki Kudüs… 13 Mayıs 2021 | 144 Okunma Hayalimdeki Çin’den Hayalimdeki İsrail’e… 10 Mayıs 2021 | 271 Okunma Yirmili yaşlar ne kadar masum? 06 Mayıs 2021 | 152 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar