İmam hatip liselerine üvey evlat muamelesi...

Konuya girmeden önce şu detayı tekrar hatırlayalım: Yeni sistemin temelinde uluslararası bir eğitim sistemi olan “Uluslararası Bakalorya (IB)” eğitim sistemi yatıyor.

Sistemin temelinde öğrencilere teorik derslerin yanında pratik uygulamalarla öğrencilerin ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda yetişmeleri, yaşayarak öğrenmeleri, kendilerini sadece üniversiteye değil hayata da hazırlamaları sağlanmaya çalışılıyor.

Bu bağlamda yeni eğitim sisteminde en çok dikkat çeken husus ders saatlerinin azaltılması konusu. Azalan derslerin yerine ise deneyime yönelik eğitim getiriliyor.

Atölye ve laboratuvar dersleri çalışmaları getirilerek alan derslerinde proje ve uygulama çalışmaları ön plana çıkarılıyor.

İşte bu ders saatlerinin azaltılmasında ve yeni eğitim sisteminin hayata geçirilmesinde Anadolu Liselerinde uygulanan ders saatleri baz alınıyor.

Anadolu liselerinde ders saatlerini azaltarak yeni eğitim sistemini kolaylıkla uygulayabilirsiniz ama meslek dersleriyle zaten ders yükü çok fazla olan İmam hatip liselerinde bu sistemi uygulamak neredeyse imkânsız.

Bu küçük ama temel anekdottan sonra yeni eğitim sistemini irdelemeye başlarken kendiliğinde birtakım sorular doğuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gelin, yeni eğitim sistemini tartışalım... 17 Haziran 2019 | 100 Okunma İmam hatip liselerine üvey evlat muamelesi... 13 Haziran 2019 | 178 Okunma Din eğitiminin ve imam hatip liselerinin ruhuna el-Fatiha... 10 Haziran 2019 | 2.315 Okunma Ramazan tedaileri... 06 Haziran 2019 | 1.127 Okunma Bayram çocuklarla güzel sayın Bakanım... 03 Haziran 2019 | 1.257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar