Aranızda günahsız olan ilk tweeti atsın

İnternet ve sosyal medya ortamı adeta bir “modern recm” mecrasına döndü. Üstelik bütün bu recmler sorumsuzca ve intikam hissiyle yapılıyor. Hal böyle olunca sosyal medyanın yıkıcılığı çok daha fazla oluyor.

İncil’de anlatılan bir bölümde, zina yaparken yakalanan bir kadın İsa’nın huzuruna getirilir. Ferisiler (irşat olmamış Yahudiler) kendi aralarında İsa’yı yalanlamaya çalıştıkları için bu olaydan fırsat devşirmeye çalışırlar. Eğer onu affederse, bu Musa’nın zikretmiş olduğu kanunlara aykırı olacaktır ve böylece İsa’yı yalanlayabileceklerdir. Ama olur da kadını cezalandırırsa bu sefer de İsa kendi akidesine aykırı davranmış olacak ve gene yalanlama fırsatı doğacaktır.

“Bu kadını zina ederken bulduk. Musa, böylesinin recmedilmesini emretmişti; buna sen ne dersin?” derler ve onun taşlanarak öldürülmesini talep ederler.

İsa bunun üzerine şöyle der: “Aranızda günahsız olan, ona ilk taşı atsın!”

Bunu duyan insanlar, yaşlısından gencine, erkeğinden kadınına bir bir huzurdan çıkarlar.

Demek ki o zamanın Yahudileri ar duygularını kaybetmemiş ve azıcık da olsa insaflıymış ki hiç kimse taş atma gayretkeşliğini göstermemiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Kahrolsun İsrail” demek yetmiyor… 20 Mayıs 2021 | 102 Okunma Şirazeden çıkmış memleketimden manzaralar… 17 Mayıs 2021 | 484 Okunma Hayalimdeki Kudüs… 13 Mayıs 2021 | 144 Okunma Hayalimdeki Çin’den Hayalimdeki İsrail’e… 10 Mayıs 2021 | 271 Okunma Yirmili yaşlar ne kadar masum? 06 Mayıs 2021 | 152 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar