ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Türkiye ve Erdoğan faktörü: Doğu Türkistan (4)

Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin maruz kaldıkları zulümlerin, işkencelerin sistematik bir şekilde asimilasyon merkezli olduğunu daha önceki yazılarımda dile getirmiştim .

Mustafa Sabri Beşer
Mustafa Sabri Beşer İnternethaber
14 Haziran 2018 | 120

Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin maruz kaldıkları zulümlerin, işkencelerin sistematik bir şekilde asimilasyon merkezli olduğunu daha önceki yazılarımda dile getirmiştim.

Ramazan ayında oruç tutan Doğu Türkistanlı Müslümanlara Çinlilerin yaptığı işkencelerin sadece “buz dağının görünen kısmı” olduğunu zikretmiştim. Hafiften de olsa Ramazan ayında tutulan oruç münasebeti ile gündemimize girebilmiş olan "zulüm ve acıların bayramı" nasıl olur siz düşünün!

Ve ardından görmediğimiz bilmediğimiz acılar ve zulümlerin yaşandığını anlatarak meseleye dikkatlerinizi çekmeye çalıştım.

Bizzat Doğu Türkistan’da doğmuş, büyümüş, Çin’in yaptığı zulmü yaşamış ve bir yolunu bularak Türkiye’ye kaçabilmiş Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin anlattıklarına tercüman olabilmenin telaşı ve sorumluluğu yazılarıma yansımış durumda.

Birkaç yazıdır dertlerine ortak olup duyurmaya çalıştığım Doğu Türkistanlı kardeşlerimin anlattıklarında bir şey dikkatimi çekti. Doğu Türkistanlıların dünyasında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayrı bir yeri var.

Türkiye’den ve Erdoğan’dan bahsederken bir başka bahsediyorlar. Ülkemizden ve Erdoğan’dan beklentileri çok büyük.

Devamını Oku