ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Siyasal olanın geçiciliğinde menfaat aymazlığı…

Kur’ani bir ifadeyle yazıya başlamış olursak; Allah tektir, O’ndan başka ilah yoktur .

Mustafa Sabri Beşer
Mustafa Sabri Beşer İnternethaber
12 Ekim 2017 | 2.3 K

Kur’ani bir ifadeyle yazıya başlamış olursak; Allah tektir, O’ndan başka ilah yoktur. Ve devamında ise aynı tarz ifade ile devam edecek olursak; seçilmiş bir millet, ırk veya sınıf yoktur. Allah’ın tekliğini, birliğini nasıl idrak edip ihata edebiliyorsak insanların bütününün de eşit olduğuna dair idrak kanallarımız açık olmalıdır.

Sınıfsal konumlandırma ve ayrıştırmanın ne dinimizde ne de Allah indinde olmadığını sadece cümlelere ve sözcüklere hapsetmek yerine davranışlarımıza da yansıtmalıyız.

Varsa bir sınıflandırma ahlaki açıdan değerlendirerek insanların değerlerini biçebiliriz. Şayet sınıflandıracaksak ahlaki özüne, etik ve mana boyutundan nazara alarak değerlendirmeliyiz.

Maişet derdinde olup da hangi meslekten ya da gelir farklılığından olursa olsun bütün insanlar bir gruptur ve bu gruba dair ahlaki, etik, manevi değerlendirmelere tabi tutulurlar.

Dürüst, inançlı, etik sınırlarına riayet edenin ahlak perspektifinden değerlendirileceği gibi alçak, edepsiz, çıkarcı insanların da değerlendirileceği yöntem bellidir. Yani insanları ayıracaksak ahlaki ve gayri ahlaki değerlere göre ayırmaktan öte bir ayrım yapılamaz.

Akla hemen makam, mansıp ya da ideolojiler gelecektir biliyorum. Lakin siyasi görüşleri veya meslekleri ne olursa olsun sadece ayrılacakları çizgi ahlak olacaktır.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER