Seferberlik

Geçen haftaki yazımızda şöyle demiştik: Asıl tuzak “cebrî” olarak kabul ettiğimiz kapitalizmin kanunlarıdır. Tüm dünyada, hemen bütün alanlarda “gücün hukuku” yürümektedir....

Geçen haftaki yazımızda şöyle demiştik: Asıl tuzak “cebrî” olarak kabul ettiğimiz kapitalizmin kanunlarıdır. Tüm dünyada, hemen bütün alanlarda “gücün hukuku” yürümektedir. Bunun sıfatı “evrensel”dir. Eğitim, bilim, iktisat, ticaret, siyaset, sanat vb. bu kanunlar ile belirlenir, biçim kazanır, yönetilir.

Bu kanunlar (Tanrıtanımaz bilim - teknoloji - sanayi - endüstri - felsefe - iktisat - siyaset - sanat) dünyayı nereye getirdi?

Şuraya getirdi: Dünyanın tüm kazancının %90’ına %10 nüfus el koyuyor.

Muasır medeniyet budur.

Bütün dünya bir gemide, biz de içindeyiz. Binmişiz bir alâmete gidiyoruz kıyamete.

Dünyanın her yerinde şu an, şu saatte reel-politik; reel-iktisat vb. alanlarında neler oluyor? Suriye’de, Irak’ta, Hong Kong’da, Fransa’da, Yemen’de, Çin’de, ABD’de, Afrika’nın her köşesinde televizyona yansıyan ne manzaralar var? Kapalı kapılar ardında neler oluyor? Sanal ticaretin yekunu nedir, sosyal medyada kim kimi linç ediyor?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akıntıya karşı Ne varlığa sevinirim Ne yokluğa yerinirim 16 Eylül 2020 | 104 Okunma Şu 1970 yılı 09 Eylül 2020 | 295 Okunma Mola 08 Temmuz 2020 | 144 Okunma Sabır 01 Temmuz 2020 | 169 Okunma Nasip 24 Haziran 2020 | 273 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar