Seferberlik

Geçen haftaki yazımızda şöyle demiştik: Asıl tuzak “cebrî” olarak kabul ettiğimiz kapitalizmin kanunlarıdır. Tüm dünyada, hemen bütün alanlarda “gücün hukuku” yürümektedir....

Geçen haftaki yazımızda şöyle demiştik: Asıl tuzak “cebrî” olarak kabul ettiğimiz kapitalizmin kanunlarıdır. Tüm dünyada, hemen bütün alanlarda “gücün hukuku” yürümektedir. Bunun sıfatı “evrensel”dir. Eğitim, bilim, iktisat, ticaret, siyaset, sanat vb. bu kanunlar ile belirlenir, biçim kazanır, yönetilir.

Bu kanunlar (Tanrıtanımaz bilim - teknoloji - sanayi - endüstri - felsefe - iktisat - siyaset - sanat) dünyayı nereye getirdi?

Şuraya getirdi: Dünyanın tüm kazancının %90’ına %10 nüfus el koyuyor.

Muasır medeniyet budur.

Bütün dünya bir gemide, biz de içindeyiz. Binmişiz bir alâmete gidiyoruz kıyamete.

Dünyanın her yerinde şu an, şu saatte reel-politik; reel-iktisat vb. alanlarında neler oluyor? Suriye’de, Irak’ta, Hong Kong’da, Fransa’da, Yemen’de, Çin’de, ABD’de, Afrika’nın her köşesinde televizyona yansıyan ne manzaralar var? Kapalı kapılar ardında neler oluyor? Sanal ticaretin yekunu nedir, sosyal medyada kim kimi linç ediyor?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Toprağa dönüş”ün ilk adımları 06 Kasım 2019 | 104 Okunma Yol haritası 30 Ekim 2019 | 140 Okunma Seferberlik 23 Ekim 2019 | 156 Okunma Akıl ile peynir-ekmek 16 Ekim 2019 | 121 Okunma Teknik ile teknoloji 09 Ekim 2019 | 107 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar