Akıntıya Karşı Teknik ile teknoloji

Teknoloji (endüstri) bir üretim-tüketim zinciri kurmuştur. Bu zincir cümlemizin boynundadır.

Sahil yolunda “Sağlıklı Yaşam” koşusu yapan edalı kızımız sonunda bir cafenin caddeye bakan bahçesine vardı, girdi oturdu. Portakal suyu istedi. Ardından cep telefonunu açarak “Sosyal medya”ya katıldı. İletişim teknolojisi üzerine çok şey yazılmış ve söylenmiştir. Bunları bir sonraki yazıya bırakarak “teknoloji”nin ne olduğunu belirtmek istiyorum. Bana göre “teknik”ten başka bir şey.

Konuyu “Kalbin Sesi ile Toprağa Dönüş” (Dergâh Yay. 2020) adlı kitabında anlatmıştım. Orada yer alan ilgili yazıyı aynen naklediyorum:

TEKNİK İLE TEKNOLOJİ

Heidegger’in teknik ile teknoloji arasındaki farkı ortaya koyan bir misali var.

Şöyle: Yelkenli kayık veya gemi insan yapısıdır. Suda yüzebilmesi rüzgâra bağlıdır. Tarım toplumunun adamı olan gemi sahibi tabiatla dost olmayı şiar edinmiştir. Tabiat ve insan yelkenli gemide el ele verir. Gemici rüzgârı-mevsimi-bulutu-denizi tanımak zorundadır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akıntıya Karşı Düğün 06 Ocak 2021 | 81 Okunma Akıntıya Karşı Vakit nakit midir? - 2 30 Aralık 2020 | 124 Okunma Vakit nakit midir? - 1 23 Aralık 2020 | 132 Okunma Akıntıya Karşı Dinamit 16 Aralık 2020 | 70 Okunma Akıntıya Karşı: ‘Sosyal medya’nın içyüzü-2 09 Aralık 2020 | 234 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar