ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Tatil programı

Türlü gerilimler, biteviyelik içinde geçen yıl boyunca bir hayal kuruluyor .

Mustafa Kutlu
Mustafa Kutlu Yeni Şafak Gazetesi
20 Haziran 2018 | 71

Türlü gerilimler, biteviyelik içinde geçen yıl boyunca bir hayal kuruluyor. Tatilde şunu şunu yapacağım, şuraları gezeceğim vb.

İlk cümlede geçen o menhus yılı siz programlamadığınız için, artık bir hafta mı, onbeş gün mü, bir ay mı olacak tatilinizi de size bırakmıyorlar ki. Aslında program denilen şey, size gelinceye kadar pek çok kişi ve kurum tarafından mıncıklanmış, örselenmiş, denenmiş, istatistik –verim– psikolojik danışmanlık vb. gibi badirelerden geçmiştir. Sistemin size biçtiği yerde duruyorsunuz. O kıskaçtan özgür olmak, ancak ve belki serserilik diye vasıflandırılacak atılımlar ister. Bu da doğrusu akıllı-uslu bir adama, ebeveyne, çocuğa yakışmaz.

Yine de medyada, okulda, günlük hayatta sizi kışkırtan pek çok unsur vardır.

Varlıklı kesimin –kim bilir ne pahasına ve hangi program uyarınca– sergilediği gösteriler. Bunlara özenmekten hadi çabuk kurtuldunuz diyelim, ne yapacaksınız?

Tatil zaten bir programdır...

Sayısız alternatif sunulur, seçiminizi yapın artık. Offf, hep aynı şey, hep aynı şey diye nefes boşaltmayın. O kadar zaman, tasarruf ve fedakarlık ile kurduğunuz yazlık da sıradan hâle mi geldi?

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER