‘Zekâlarıyla' Harp Okulu'na girmişler ama darbeyi anlamamışlar, öyle mi?

Akşam Gazetesi Yazarı Mustafa Kartoğlu'nun bugünkü (02.07.2022)''‘Zekâlarıyla' Harp Okulu'na girmişler ama darbeyi anlamamışlar, öyle mi?'' başlıklı yazısı.

15 Temmuz darbe girişimine katılmak üzere İstanbul'a giderken halk tarafından durdurulan Hava Harp Okulu öğrencilerine verilen cezanın bozulması ciddi endişeler doğurdu.

Bir haftadır ciddi eleştiriler yükseliyor.

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi, 'anayasal düzeni zorla değiştirme ve darbeye yardım'dan ceza vermiş, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi itirazları reddetmişti.

Ancak Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 66 kişinin tahliyesine karar verdi.

Endişe verici olan bozma kararı değil.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yargılamalarında 'gerçek adalet' böylece tecelli edebiliyor.

Ancak Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararında fahiş bir eksiklik var.

Kararda, askeri öğrencilerin "darbeden habersiz oldukları, eğitimlerinin bir parçası olan acil içtima çağrısı ile otobüse bindirildikleri, nereye gideceklerinin söylenmediği, cep telefonlarının toplandığı, ancak bindikleri araçlar vatandaşlar tarafından durdurulduğu zaman ne için götürüldüklerini öğrendikleri, otobüste bekledikleri ve herhangi bir eylem yapmadıkları" belirtilerek, beraatlerine karar verilmesi isteniyor.

Ancak aynı karardaki şu bilgiler, gerekçeleri açıkça anlamsız kılıyor:

"Bindikleri otobüslere, içerisinde 3000 adet G3 mermisi bulunan üç sandık getirildi, mermiler askeri öğrencilere dağıtıldı; otobüsler saat 00:00 sıralarında Yalova Meydan Komutanlığı'ndan çıkarak Osmangazi Köprüsü'nden geçti, saat 01:00 sıralarında Mehmetçik Vakfı'na (akaryakıt istasyonu) ulaştı. İstanbul Emniyeti'nin güvenlik önlemleri ve vatandaşların karayolunda toplanması üzerine otobüsler ilerleyemedi. Rütbeli ve askeri öğrencilerin bir kısmı, kendilerine karşı koyan vatandaşlar ile polis memurlarını havaya ateş ederek yere yatırıp silahlarını alıp etkisiz hale getirdi; sivil araçları devirerek yol açtı ve devam etti. Ancak Sultanbeyli bölgesinde halkın yolu kapatması üzerine ilerleyemedi."

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, havaya ateş açtığı için olsa gerek, 116 kişiden 50'sini suçlu bulurken, 66'sının tahliyesini istedi.

Harp Okulu 'üniversite' seviyesinde.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa'dan alınacak dersler 29 Kasım 2022 | 314 Okunma Türkiye'nin güvenliği NATO'nun güvenliğidir 25 Kasım 2022 | 95 Okunma G20 Bali Bildirgesi'nde Türk uzlaşması 18 Kasım 2022 | 157 Okunma ABD'nin ‘reddedilen' taziyesi 15 Kasım 2022 | 415 Okunma Avrupa ‘yalan haber'e karşı ordulaşıyor 11 Kasım 2022 | 165 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar