Türkiye, sosyal medyaya baskıyı artırıyor!

Akşam Gazetesi Yazarı Mustafa Kartoğlu’nun bugünkü (18.01.2022) ‘’ Türkiye, sosyal medyaya baskıyı artırıyor!’’ başlıklı yazısı.

Türkiye, son dönemde özellikle korona protestolarının örgütlenmesiyle gündeme gelen Telegram'a baskıyı artırıyor. Telegram, teröre destek veren ve komplo teorisi içeren paylaşımlara karşı hükümetle işbirliğine yanaşmıyordu.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Telegram, aşırı sağcı ve komplo teorileri yayan içeriklerin giderek artan bir şekilde yer alması nedeniyle Ankara'da rahatsızlık yaratıyor.

Emniyet, şirketin Türk emniyetinin işbirliği taleplerini dikkate almamasından şikayetçi. Emniyet, suç unsuru taşıyan ve terör propagandası içeren paylaşımların platformdan kaldırılması için yapılan başvuruların sonuçsuz kalması üzerine Telegram'ın içerik silinmesi ve veri talepleri yağmuruna tutulması yöntemini deneyecek. İçişleri Bakanı da, işbirliğine yanaşmadığı gerekçesiyle Telegram'a Türkiye'den erişimi engelleme tehdidinde bulunmuştu.

Sol eğilimli parti de Emniyet'in bu girişimine destek verdi. Partinin Meclis Grup Başkanvekili, "Kişilik hakları ihlalleri, nefret, kışkırtmalar ve demokrasiyi parçalama girişimlerinden para kazanan şirketlere karşı muamelede nihayet daha sağlam bir duruş sergilenmesi gerekiyor" dedi.

'Bu haberde bir iş var' dediniz elbette.

Haklısınız.

Haberin aslı şu:

Almanya Telegram'a baskıyı artırıyor

Almanya, son dönemde özellikle korona protestolarının örgütlenmesiyle gündeme gelen Telegram'a baskıyı artırıyor. Telegram, aşırı sağcı ve komplo teorisi içeren paylaşımlara karşı hükümetle işbirliğine yanaşmıyordu. Alman Federal Emniyet Teşkilatı (BKA), suç unsuru taşıyan ve aşırı sağcı içeriklerin platformdan kaldırılması için yapılan başvuruların sonuçsuz kalması üzerine

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Boyunuzun ölçüsünü alırlarsa ceketi dışarıdan dikerler 31 Ocak 2023 | 393 Okunma Paçacı, istifa etmek üzere konuşmuş 27 Ocak 2023 | 974 Okunma CHP, HDP'yi taşıma görevinden alındı mı? 17 Ocak 2023 | 316 Okunma Teröristin cirit attığı ülke NATO üyesi olamaz 13 Ocak 2023 | 229 Okunma Türk'le ne derdiniz var? 06 Ocak 2023 | 324 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar