G20 Bali Bildirgesi'nde Türk uzlaşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, G20 Bali Zirvesi dönüşü yaptığı açıklamadaki, 'G20 Bali Bildirgesi'ne de ülkemizin önemli katkıları oldu. Rusya-Ukrayna krizine yönelik her tarafla konuşabilme...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, G20 Bali Zirvesi dönüşü yaptığı açıklamadaki, 'G20 Bali Bildirgesi'ne de ülkemizin önemli katkıları oldu. Rusya-Ukrayna krizine yönelik her tarafla konuşabilme yeteneğiyle ara bulucu bir rol oynayan ülkemiz ortak bir bildirgenin çıkarılmasında aktif bir tutum sergiledi' ifadesi, bana o günlerde okuduğum bir 'kriz' haberini hatırlattı.

Amerika'nın Sesi Türkçe sitesinde Arzu Çakır imzalı habere göre, zirvenin ilk gününde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un bildirge taslağını Batılı ülkelerin 'siyasileştirmeye çalıştığını' söylemiş, ve ortak sonuç bildirgesinin 'çıkamayacağı' ihtimali konuşulmaya başlanmıştı.

Habere göre, daha sonra 'tüm G20 ülkeleri savaşı kınar' yerine, 'G20 üyelerinin çoğu' ifadesi kullanılarak, Rusya ve Çin'in onayı alınmış ve tüm katılımcıların ortak imzası sağlanabilmiş.

Haberde, ev sahibi Endonezya ve Hindistan'ın yoğun kulis yaptığı notuna da yer verilmiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa'dan alınacak dersler 29 Kasım 2022 | 104 Okunma Türkiye'nin güvenliği NATO'nun güvenliğidir 25 Kasım 2022 | 92 Okunma G20 Bali Bildirgesi'nde Türk uzlaşması 18 Kasım 2022 | 148 Okunma ABD'nin ‘reddedilen' taziyesi 15 Kasım 2022 | 415 Okunma Avrupa ‘yalan haber'e karşı ordulaşıyor 11 Kasım 2022 | 164 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar