Bu Yunanlar kafayı yemiş!

Asteriks'i bizim kuşak çizgi romanıyla, yeni kuşaklar da filmleriyle bilir.Roma işgaline direnen küçük Galya Köyü'nün bücürü Asteriks ve iri yarı arkadaşı Obeliks'in Romalılarla mücadelesini...

Asteriks'i bizim kuşak çizgi romanıyla, yeni kuşaklar da filmleriyle bilir.

Roma işgaline direnen küçük Galya Köyü'nün bücürü Asteriks ve iri yarı arkadaşı Obeliks'in Romalılarla mücadelesini anlatır.

Galyalıların gücü, ak sakallı şifacının sihirli iksirinden gelir. İksirden sadece Obeliks içemez, çünkü küçükken de obur olduğu için iksir kazanına dadanmış ve içine düşmüştür; o günden beri güçlüdür.

Türkçeye Hopdediks ve Oburiks diye çevrilen Obeliks'in bu durumu, bizim kuşağın Türkçesine 'deyim' olarak bile geçmiştir.

Yemek masasında kilolu arkadaşa, 'sen kazana düştün, yeme' derler.

Yazı konum, Obeliks'in kazana düşmesi değil, her macerada dağıttığı Roma lejyonunu yeniden karşısında görünce şaşkınlıkla söylenmesi:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Paçacı, istifa etmek üzere konuşmuş 27 Ocak 2023 | 470 Okunma CHP, HDP'yi taşıma görevinden alındı mı? 17 Ocak 2023 | 315 Okunma Teröristin cirit attığı ülke NATO üyesi olamaz 13 Ocak 2023 | 228 Okunma Türk'le ne derdiniz var? 06 Ocak 2023 | 322 Okunma Libya bize ne kadar uzak 03 Ocak 2023 | 373 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar