Baltık ısınmaya başladı

Hatırlayacaksınız; ABD ve Rusya'nın Ukrayna üzerinden hesaplaşmasına karşı 'Karadeniz'i bulandırmayın; çok istiyorsanız Baltık'ta hesaplaşın' diye yazmıştım.Ardından İsveç ve...

Hatırlayacaksınız; ABD ve Rusya'nın Ukrayna üzerinden hesaplaşmasına karşı 'Karadeniz'i bulandırmayın; çok istiyorsanız Baltık'ta hesaplaşın' diye yazmıştım.

Ardından İsveç ve Finlandiya NATO üyeliğine başvurunca, 'Baltık'ta bir NATO-Rusya cephesi oluşur mu' tartışmaları başladı.

Türkiye'nin terörle mücadele şartları bu iki ülkeye (ve aslında halihazırda NATO üyesi ABD, Almanya ve Fransa gibi ülkelere de) ağır geldi; o konu biraz daha zaman alacak gibi görünüyor.

Ama şimdi yeni bir gelişme var:

AB üyesi Litvanya, AB'nin Rusya'ya koyduğu yaptırımlar çerçevesinde, Rusya'nın kara sınırı olmayan Baltık'taki kenti Kaliningrad'a Litvanya topraklarından özel geçiş hattını (tren yolu ve doğalgaz boru hattı) kapatma kararı aldı.

Rusya, Litvanya'ya protesto notası gönderdi, AB'nin Moskova Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa'nın ‘güçlendirilmiş vesayet sistemi' 02 Aralık 2022 | 174 Okunma Avrupa'dan alınacak dersler 29 Kasım 2022 | 319 Okunma Türkiye'nin güvenliği NATO'nun güvenliğidir 25 Kasım 2022 | 96 Okunma G20 Bali Bildirgesi'nde Türk uzlaşması 18 Kasım 2022 | 159 Okunma ABD'nin ‘reddedilen' taziyesi 15 Kasım 2022 | 415 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar