Baltık ısınmaya başladı

Hatırlayacaksınız; ABD ve Rusya'nın Ukrayna üzerinden hesaplaşmasına karşı 'Karadeniz'i bulandırmayın; çok istiyorsanız Baltık'ta hesaplaşın' diye yazmıştım.Ardından İsveç ve...

Hatırlayacaksınız; ABD ve Rusya'nın Ukrayna üzerinden hesaplaşmasına karşı 'Karadeniz'i bulandırmayın; çok istiyorsanız Baltık'ta hesaplaşın' diye yazmıştım.

Ardından İsveç ve Finlandiya NATO üyeliğine başvurunca, 'Baltık'ta bir NATO-Rusya cephesi oluşur mu' tartışmaları başladı.

Türkiye'nin terörle mücadele şartları bu iki ülkeye (ve aslında halihazırda NATO üyesi ABD, Almanya ve Fransa gibi ülkelere de) ağır geldi; o konu biraz daha zaman alacak gibi görünüyor.

Ama şimdi yeni bir gelişme var:

AB üyesi Litvanya, AB'nin Rusya'ya koyduğu yaptırımlar çerçevesinde, Rusya'nın kara sınırı olmayan Baltık'taki kenti Kaliningrad'a Litvanya topraklarından özel geçiş hattını (tren yolu ve doğalgaz boru hattı) kapatma kararı aldı.

Rusya, Litvanya'ya protesto notası gönderdi, AB'nin Moskova Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Zekâlarıyla' Harp Okulu'na girmişler ama darbeyi anlamamışlar, öyle mi? 02 Temmuz 2022 | 611 Okunma Üçlü mutabakat: Kim kazandı, kim kaybetti 01 Temmuz 2022 | 240 Okunma Madrid'de iki önemli konu Türkiye ve Çin 28 Haziran 2022 | 520 Okunma Baltık ısınmaya başladı 23 Haziran 2022 | 309 Okunma AB bağnazlığı sürerse NATO ‘karton ittifak' olur 17 Haziran 2022 | 2.553 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar