Yağma ve liyakat

Akademik özgürlük bilimsel çalışma, üniversitelerin serbest ortamda çalışması gibi değerleri savunurken, bir yandan da meselenin derinlerde olduğunu bilmiyor değiliz. En başta bilime ve düşünceye...

En başta bilime ve düşünceye hürmet gerekir ki bu bahiste halimizle övünecek durumda değiliz. Bir ülkenin akademik kalitesini etkileyen birçok faktör vardır ve bunların biri eksik olduğunda bile sonuca ulaşmak mümkün olamayabilir. Çünkü, akademi eğitim piramidinin en üst sırasını temsil eder ve oranın da mükemmel olması gerekir.

Mükemmel olmak ne demek?

Akademi cesur olmalı, çağdaş olmalı, yaratıcı olmalı, rekabetçi olmalı, gerçekçi olmalı ve elbette dürüst olmalı…

Bu kriterlere vurulduğunda bizim eğitim sistemimizin birçok derdi ve eksiği olduğu malumdur. Saymakla bitmez yahut saymaya nereden başlasak denilse yeridir. 

***

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın son açıklamasıyla bunlardan en önemlisi su yüzüne çıktı. Bundan sonra para karşılığı yayın yapan ve akademi dünyasında “yağmacı” (predatory) olarak nam salmış dergilerde yayımlanan bilimsel makaleler akademik yükseltmelerde dikkate alınmayacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni Zelanda’dan geride kalana bir bakal 21 Mart 2019 | 3.765 Okunma Yavan bir hamaset ve sahte bir kaygı 18 Mart 2019 | 5.747 Okunma Seçim zaten o kadar önemli ki... 14 Mart 2019 | 5.631 Okunma Yağma ve liyakat 11 Mart 2019 | 3.801 Okunma Teknolojiyi üretmek mi zor... 09 Mart 2019 | 187 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar