Varil bombası altında…

Suriyeli göçmenler bahsinde baştan beri iki farklı görüş çarpışıyor, malum. Bir kısım ülkelerinde yaşayamaz hale gelen milyonlarca insanın Türkiye’de ağırlanmasının bir insanlık görevi olduğunu, bir kısım da -ki bunlar çoğunlukta- bir an önce geri gönderilmeleri gerektiğini söylüyor.

İktidar ise, uzun bir süre ensar/muhacir benzetmesinden hareketle insanlık görevi pozisyonunu savunuyordu. Sonra bu pozisyon zayıfladı ve bilindiği gibi “Açarız kapıları göndeririz Avrupa’ya” tehdidi sık tekrarlanmaya başladı.

Bu mesele Barış Pınarı harekatını sonlandıran Ankara ve Soçi mutabakatlarının da öncelikli müzakere maddesiydi. Yani ABD ve Rusya ile Türkiye’deki Suriyelilerin geri gönderilmesi için uzun müzakereler yapıldı. Yapıldı yapılmasına ama netice alınamadı. Çünkü, Türkiye’nin göçmen yükü iki ülkenin de umurunda değildir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Davutoğlu’nun yolu 14 Aralık 2019 | 2.717 Okunma Ne yapsak da kibirlenmesek? 09 Aralık 2019 | 2.526 Okunma Başkanlık sisteminin tutmayan tahminleri 07 Aralık 2019 | 2.685 Okunma NATO neden ayakta kalmaya devam eder? 04 Aralık 2019 | 18 Okunma Osmanlı’da sanayi var mıydı, çabuk söyle 02 Aralık 2019 | 2.642 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar