Restleşmeyle kaçmaması gereken bir fırsat

Karar Gazetesi Yazarı Mustafa Karaalioğlu'nun bugünkü (06.10.2022)''Restleşmeyle kaçmaması gereken bir fırsat'' başlıklı yazısı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü konusunu yasal teminat altına alma girişimi ve sonrasındaki gelişmeler olumludur. Bu hamleye karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasada düzenleme teklifinde bulundu, Kılıçdaroğlu bunu kendi teklifiyle birlikte kabul etti. Her ne kadar Erdoğan bunu kabulden saymasa da…

Başörtüsü meselesi uzun yıllar büyük bir problem olduktan sonra, AK Parti iktidarlarının ikinci yarısından itibaren tedricen ortadan kalktı. Bugün artık bütün kamu hizmetlerinde -yargı, ordu, emniyet dahil- kadınlar başörtüleriyle çalışabilmektedir. Beraberinde başörtüsü hayatın her alanında genel kabul gören, benimsenen ve normalleşen bir tercih haline gelmiştir. Bugün artık fiile bir “başörtüsü” problemi bulunduğu söylenemez.

Bununla birlikte muhtemel bir iktidar değişikliğinde; yani, AK Parti’nin seçimi kaybetmesi durumunda muhafazakar kesimini kazanımlarını kaybedeceği ve bunun başında da başörtüsü hakkının geldiği iddiası kaygısı bulunmaktadır. Haklı ya da haksız olduğuna bakılmaz, kaygı kaygıdır.

Kaygının hedefi de muhalefet ve muhalefetin en büyük partisi CHP’dir. Neticede CHP uzun bir dönem...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa, iktidara terkettiği sahneye geri döndü 05 Aralık 2022 | 1.520 Okunma Soğan lobisinden üç harflilere 03 Aralık 2022 | 1.230 Okunma Altılı Masa’nın anayasa metni ne söylüyor? 01 Aralık 2022 | 541 Okunma Altılı Masa’nın da Erdoğan gibi bir hakkı var 28 Kasım 2022 | 956 Okunma Sıfır politika 26 Kasım 2022 | 494 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar