Putin’le dostluk

Karar Gazetesi Yazarı Mustafa Karaalioğlu'nun bugünkü (12.09.2022)''Putin’le dostluk'' başlıklı yazısı.

Sadece Ukrayna işgal girişimi sürecinde değil, iktidarı boyunca Putin’e Türkiye kadar açık destek veren bir Avrupa ülkesi olmadı. NATO üyesi olarak bu destek daha da anlamlı ve değerlidir. Görülüyor ki Putin de bu dostluğun öneminin farkındadır; ayakta tutmak için elinden geleni yapıyor. Son günlerde de malum, iyi ilişki düzeyi gelişerek büyüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Batı’ya giden doğalgaz vanasını kapatmasını haklı, zaruri ve anlaşılabilir olduğunu söyleyecek kadar kesin bir tutum takınmaktan çekinmedi.

Özetin özeti, Türkiye içinde bulunduğu ağır ekonomik krizin de kaçınılmaz sonucu olarak Rusya’nın desteğine ihtiyaç duymaktadır. Bütün dünyanın nefret objesi olan Rusya da bu desteği sürdürmek adına özenli davranmaktadır. Nükleer santral için gönderilen ve piyasa çıkmasa bile rezervlere katkı sağlayan tahminen 15 milyar Dolar para da bunun bir göstergesidir. Seçim atmosferinde, döviz kuruyla mücadelede anlamlı sayılacak bir dostluk göstergesi… Nitekim Erdoğan da dost ülkelerin rezervler için destek verdiğini memnuniyetle açıkladı.

Öte yandan bu trafikte, Putin’in Erdoğan’a öteden beri yaptığı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doksanüç! 24 Eylül 2022 | 139 Okunma Büyük ülke olmanın kolay yolları 22 Eylül 2022 | 272 Okunma Dış politikada resimler ve büyük resimler 19 Eylül 2022 | 486 Okunma En parlak modeli inşaat olan bir sistem 17 Eylül 2022 | 337 Okunma Altılı masa ne kadar önemli? 15 Eylül 2022 | 406 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar