Davutoğlu’nun yolu

Siyasetin tabiatına geri döndüğü ve bir anlamda yeniden siyasallaştığı bir döneme giriyoruz. Yerel seçimlerin ortaya çıkardığı tablo bunun önemli bir işaretiydi, ardından AK Parti’ye yönelik kendi içinde yükselen rahatsızlıklar bir başka işaret olmuştu.

Mevcut yapının, başkanlık sistemiyle ağırlaşan yükü ve sorunları çözmedeki başarısızlığı kaçınılmaz olarak yeni siyasi arayışları gündeme getirecekti. Bu öncelikle politikalara karşı itirazlar ve Ahmet Davutoğlu’nun meşhur “manifesto”suyla gün yüzüne çıkmıştı. İktidar partisinin ise, bu çıkışlara reaksiyonu dinlemek, kulak asmak şöyle dursun olabilecek en sert şekliyle oldu; ihraç yolu seçildi.

Şimdi ise yeni bir aşamaya geçildi. Eski Başbakan Davutoğlu bir süredir konuşulan yeni parti girişimini ete kemiğe büründürerek sahneye çıktı. Gelecek Partisi kuruldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tecrübeden uzak durmak, onu önemsizleştirmaz 20 Ocak 2020 | 2.255 Okunma Kanal kimin konusu, İstanbul kimin, depren kimin? 18 Ocak 2020 | 2.475 Okunma Bir ayıp daha ne kadar yüz kızartıcı olabilir? 16 Ocak 2020 | 3.124 Okunma Rusya’yla Suriye’den Libya’ya… 13 Ocak 2020 | 2.688 Okunma Trump’la iyi ilişkinin fayda maliyet tab 11 Ocak 2020 | 2.565 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar